Uzay-fizik

NASA’nın Uzay Teleskobu TESS, Yeni Gezegenler Keşfetti!

NASA Uzay Teleskobu 2000'den Fazla Yeni Gezegen Keşfetti.

2018 senesinde NASA tarafından uzay yörüngesine gönderilen TESS. Uzay teleskobu çok kısa bir sürede 2 bin 200 yeni gezegen keşfedebildii. TESS, Uzay teleskobunun keşfettiği bütün gezegenler NASA tarafından net bir araştırma sonucundan sonra resmiyet kazanması söylendii.

2018 yılında uzaya explorers programı tarafında bir uzay teleskobu yani TESS’i başarılı bir şekilde uzaya fırlatmıştı. Ancak TESS’in ilk 2 senedeki hedefi yaklaşık olarak 600 bin yeni gezegen keşfetmek olarak görevlendirilmişti. Yörüngeye yetiştikten sonra çok hızlı bir şekilde görevlerine başlayarak. Belirlediği hedeflerin 3 katından fazla gezegen keşfetti. Yaklaşık 2 bin 200 yeni gezegen keşfetti. NASA için oldukça başarılı bir araştırma oldu.

İlgili Makalemiz: Uzay Üssü Nasıl Kurulur

TESS tarafından keşfedilen gezegenlerin arasında Dünya ya benzer birden fazla yeni gezegenler bulunud. Tıpkı Dünyamızda olduğu gibi kayalık olan küçük ve aynı zamanda orta çapta gezegenler bulunduu. Şu ana kadar uzay aracının yaptığı keşiflerden 120 tanesini resmi bir şekilde onayladığını açıkladı.TESS

NASA TESS’in keşfettiği gezegenleri inceledi:

Tess Uzay aracının asıl amacı gökyüzündeki yıldızlardan gelmiş olan ışıkları ölçerek yeni gezegenler keşfetmek idi. NASA’nın müthiş planı başarılı bir şekilde sonuçlandı. TESS çok kısa bir sürede NASA tarafından belirlenmişş olan hedefın kat ve kat daha fazlasını kısa bir süre içinde başararak. Dünya dışında yaşam’ın olabileceği başka yerlerdeki arayışlarda. Olan bu araştırma NASA İçin çok heyecanlı bir araştırma oldu.

Elbetteki TESS Uzay aracının keşfetmiş olduğu bütün gezegenler NASA tarafından direkt bir şekilde onay almıyor. NASA’nın ilk olarak planladığı şey. James Webb Uzay Teleskobu ile birlikte TESS’in keşif yaptığı bütün koordinatları araştırmaktı. Ve araştırma sonucu gerçek bir şekilde gezegenın var olduğunu anladıktan sonra. O gezegene onay ve isim vermektir.

TESSNASA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu