Sosyal bilimler

İnsanlar İle Rüyada Konuşmak Mümkünmü. Lucid Rüya Nedir?

Bilim İnsanları, İnsanlar ile Rüyalarında Konuşmayı Başardı!

Bilim insanlarına göre uyku zamanında olan bir kişi. Ve aynı zamanda rüya görmekte olduğu süreçte uyuyan insan ile iletişim kurmanın mümkün olduğunu açıkladılar. Üstelik sadece tek taraflı bir iletişim olmadığınıda söyledi.
İnsanlar zaman zaman uykuda oldukları sürede bir rüyada olduklarını fark edebilmektedirler. Bu olaya’ da “lucid dreaming” ismi verilmekte. Bilim insanlarının yaptığı açıklamada lucid dreaming yapan bir insan ile çift yönlü bir iletişim sürdürmek mümkün. Yani bu durumda iletişim kurduğunuz insan ile cevaplaşabiliyorsunuz.
Abd, Almanya, Fransa ve Hollanda’ da birbirlerinden ayrı bir şekilde gerçekleştirilen deneylerde. İnsanların uykuda olduğu süreçte onlara basit sorular soruldu. Uykuda olan kişiler ise bu sorulara verdikleri cevap. Her şeyden önce Göz kapaklarını veya yüz ifadelerini oynatarak belli başlı cevaplar verdi.

Rüya görürken iletişim kurmak:

Current Biology adli bir dergide yayımlanmışbir araştırmada. İnsanların en çok ve en ağır şekilde rüya da olduğu zamanlar da olan hızlı göz kapama hareketini incelediler. Adı REM Olarak adlandırılan bu uykuda insanların gözleri haricindeki neredeyse bütün kasları felç olduğu görüldu. Rüya zamanında lucid durumunda olan bir kişi ise. Gözlerini sağ tarafa veya sol tarafa çevirmekte. Bu da bilim insanlarının rüyada olan kişinin iletişim kurmak istediğini ortaya doğrulamakta.

İlgili Makalemiz Falcılık Nedir, Fal Türleri Nelerdir?

Lucid Rüya Görmek HiçKolay Değil

Neredeyse bütün insanların çoğu rüya görebiliyor olsa da. Lucid rüyasını görmek kesinlikle herkes tarafından yapılabilen bir şey değildir. Bu nedenle Bilim insanları da daha önceden bu durumları yaşamakta ve deneyimli olan kişiler ile araştırma yapmıştır. Bunun kesin ve net bilr şekilde doğrulamaya çıkarması için en net kararın bu olduğu söylenmiştir. Ayrıca araştırma yapılacak insanlara lucid rüya eğitimleri de verildikten sonra araştırma başlamıştır
Katılan araştırma ekibine “Dokuzdan yedi çıkarırsak kaç kalır?” Gibi basit düzeyde sorular sorulmuştur. Soruları cevaplayan katılımcılar ise iki defa sağ tarafa baktı. 158 denemenin sonunda soruları doğru bir şekilde cevaplayan insan sayısı %18 oldu. Benzer şekilde %18’lik bir kısımda sorulara hiçbir cevap verip veremediği tam olarak anlaşılmadı. Katılan araştırmacılardan da %61’lik kısmı hiç tepki veremedi.

Lucid Rüya

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu