Uzay-fizik

Yeni Bir Keşif: Gökbilimcilerden Üç Yıldızlı Gezegen

Yeni Bir Keşif: Gökbilimcilerden Üç Yıldızlı Gezegen

Gökbilimciler, bulunduğumuz yerden yaklaşık 1800 ışık yılı uzakta bulunan bir sistemde. Üçlü bir yıldız sisteminde bulunan yıldızın sürekli etrafında dönen bir gaz devi olduğunu açıkladı. 4 Jüpiter kütlesinde ve 580 santigrat derece sıcaklığında olduğu kaydedilen bu gezegen Jüpiterden yaklaşık 4 kat daha büyük olduğu tahmin ediliyor. .

Samanyolu galaksisi içinde olan yıldızların hemen hemen hepsinde yanında en az bir tane ona eşlik eden bir yıldız bulunmaktadır. Geçtiğimiz günlerde ise gökbilimciler dünyadan 1800 ışık yılı uzakta. Bir sistemde üç yıldızlı gezegen sistemi etrafında dönen bir gaz devi olduğunu doğruladı.

Üç Yıldızlı Gezegen Kaç Yaşında

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) yaptığı bir açıklamada, dünyanın en büyük teleskoplarından biriyle çalışan gök bilimcilerin yaptıkları keşifte buldukları bulgularda. HD 131399Ab adıyla etiketledikleri gezegenin 16 milyon yaşında olduğunu tahmin ettiklerini belirttiler.

Popular Science’in haberlerine göre KOI-5 isimli bu sistem, Kuğu Takımyıldızı’nın içinde yer almaktadır. Burada bulunan Güneş Sistemi’nin dışında ve başka bir yıldızın yörüngesinde bulunan ismine güneş dışı gezegen veya bir diğer adıyla ötegezegen gezegen avcısı Kepler uzay teleskobunun yapılan ilk tespitinden sonra on yıl kadar uzun bir süre sonrasında onay almış.

Aslında (yeni ismi KOI-5Ab adıyla bilinen) bu gezegen, Kepler’in etkinliklere başladığı zaman yani 2009 yılında. Tespit edilen ikinci ötegezegen adayı olmuştu. Fakat bazı aksiliklerden dolayı yarıda kaldı.

İlgili Makale: Mars’ a İnsan Göndermenin ‘Şimdilik’ İmkansız Olduğunu Kanıtlayan 3 Neden

Astronomların Açıklaması

1991 yılında Boston Üniversitesi’nden fizik ve astronomi dalında lisans ve doktora derecesi alan Amerikalı gökbilimci David Ciardi şunları kaydetti. “KOI-5Ab terk edilmişti çünkü karmaşıktı ve binlerce adayımız mevcuttu. KOI-5Ab’den daha kolay seçilen adaylar vardı. Ve Kepler’den her gün yeni bir şey öğreniyorduk, bu yüzden KOI-5 büyük oranda unutulmuştu.”

Ötegezegen avcıları, çoklu yıldız sistemlerindeki karmaşıklıktan kaçınma çabası içindeler. Bugüne kadar onaylanmış 1300’ün üzerinde ötegezegenin %10’undan bile küçük bir kısmı çoklu yıldız sistemlerine bulunmaktadır.

Bu sebeple, çoklu yıldız sisteminde bulunan ötegezegenlerin tüm niteliklerinin hakkında. Sadece bir yıldızın etrafında dönenlere kıyaslarsak çok daha az şey bilinmektedir.

Diğer İlgili Makaleler: https://www.bilgisistemblog.com/

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu