Sosyal bilimler

2000 Yıllık Pil Keşfedildi!!

2000 Yıllık Pil Keşfedildi, Nerede Görülmüştür, Ne Amaçla Kullandılar

Günümüzde kullandığımız pilleri bir kenara bırakalım. Dünya’nın ilk milattan önce 200’lü yıllarda kullanıldığı düşünülen pil bulundu. .

Nerede Görülmüştür

Irak’ta bulunan Bağdat şehri bölgesinde 1936 yılında yapılan arkeolojik kazılarda bulunmuş çömlekler hala gizemini korumaktadır. Bilim insanlarının açıklamalarına göre kazı sırasında bulunan çömlekler zamanında pil olarak kullanılmaktaydı. Bu çömleklerin ise yaşları çok eskilere dayanmaktadır. MÖ 200’lü yıllarda kullanılan bu piller bugün kullandığımız pillerin kat kat büyük halleri.

Ne Amaçla Kullandılar

Çömleklerin içlerine döktükleri asitli sıvı sayesinde etkileşime girip kapakta bulunan metal çubuk ile elektrik akımı üretmektedir. Bu pillerin o zamanlarda neden kullanımına gerek duyduğu ise merak konusu. Sorunun cevabı yıllarca araştırılmış fakat günümüze kadar henüz bulunmamıştır. Fakat belli başlı tahminler var. Mısır piramitlerinin üstünde bulunan figürlerde yer alan ve kölelerin eline tuttuğu, dev bir ışık kaynağını anımsatan garip görünüşlü ampullere güç vermek için kullanıldığını düşünenlerin yanı sıra halkın adına kutsal olan heykellere dokunulduğu takdirde elektrik çarpan kaynağa güç verme adına kullanıldığını düşünen bilim insanları da var.

İlgili Makale: Mumyalama Nedir

Bugün kullanılan alkali pillerin çok daha azı kadar güç üreten bu pillerin insana herhangi bir zararı yoktu tabii. Fakat bulundukları dönemin büyücüleri tarafından halkı etkilemek için kullandılar. Bu yüzden dolayı da sırlarını geniş kitleye açıklayamadıklarını belirttiler. Bu pillerin hükümdar ve büyücüler tarafından sır olarak saklanıldığı da düşünülmekteydi.

İlgili Makale İçin Tıklayınız.

Belirtilen iddialar doğruysa elektrik kavramı milattan önceki zamanlarda keşfedilip kullanılmaya başladılar. Ancak bu bilgileri bilen kişi sayısı bir elin parmak sayısını geçmezdi. Bağdat pilleri olarak bilinen bu piller de o zamanlarda pilin kullanıldığına dair bir kanıt niteliği taşıyorlar.

Bilimsel verilere göre ilk pil 1800 yılında İtalyan bir fizikçi Alessandro Volta tarafından icat edilmiştir. Aynı konu üzerine çalışan ve deneylerini sürdüren Volta tuzlu su çözeltisi bulunan bir kaba biri bakır diğeri ise çinko olmak üzere iki adet çubuk yerleştirerek elektrik enerjisi üretmeyi başarmıştır. 1801 yılında da buldukları bu keşfe Volta ismini vererek bilimsel olarak tarihe geçmiştir. Yani pile benzeyen maddeler milattan önce bulunsa da günümüzde kullandığımız pil ile defa 19. Yüzyılda keşfedilmiştir.

Diğer İlgili Makaleler İçin: https://www.bilgisistemblog.com/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu