Beyin-zihin

Sağ Beyin ve Sol Beyin Arasındaki Farklar Nelerdir

Sağ Beyin ve Sol Beyin Arasındaki Farklar Nelerdir, Sağ Beyin Özellikleri ve Görevleri, Sol Beyin Özellikleri Ve Görevleri, Sağ Beyin Nasıl Geliştirilir, Sol Beyin Nasıl Geliştirilir

İnsanlar yapılan araştırmalara göre beynimizin asıl kapasitesinden çok daha küçük bir bölümünü aktif olarak kullanıyoruz. İnsan beyni davranış ve düşünme şekline göre ikiye ayrılmaktadır; sağ beyin ve sol beyin. Beyin kapasitemizin sınırları tam olarak belli olmasa da geliştirmeye açık bir bölüm her daim vardır. .

Kişi beynini birçok yönden çeşitli yöntem ile geliştirebilir. Yöntemlerden bazıları doğuştan gelişen organik yöntemler olsa da bir kısmı eğitim ve egzersiz ile geliştirilebilir. Beynimizi en iyi şekilde geliştirerek zekâ potansiyelini arttırdığımız takdirde daha anlaşılır bir hayat elde etmiş oluruz.

 

Sağ Beyin Özellikleri ve Görevleri

Beynimizin sağ lobu yaratıcıdır. Olağanüstü düşünceler kurup mecaz anlam ile ilgilenmektedir. Sağ beyin görsel ve işitsel konularla ilgilenerek sezgilerinde bu kısmı kullanılmaktadır. Görme ve duyma sayesinde öğrenir ve vücudumuzun sol tarafında bulunan organları kontrol edip yönetimini yapmakla görevlidir.

 

Sol Beyin Özellikleri Ve Görevleri

Beynimizin sol lobu mantığa dayalıdır. Sol beyin genellikle kelime, sayı ve semboller ile ilgilidir. Analitik düşünme becerisine sahip olup sebep-sonuç ilişkisi kurar. Matematiksel işlemler ile ilgilenmektedir. Beynin sol lobu da vücudumuzda sağ tarafta bulunan organları yönetir.

Sağ Beyin Nasıl Geliştirilir

Sağ beyin gelişimi kişinin yaratıcılığını arttırır. Sanatsal faaliyetlere ağırlık verildiği takdirde sağ beyin gelişimi gerçekleşir. Mesela kitap okumak, herhangi bir çalgı aleti çalmak, şarkı söylemek, resim çizmek yapılabilir. Hayal gücü gerektiren alanlarla ilgilenmek ve her türlü zekâ oyunları oynamak ta sağ beynin gelişimini etkileyen faktörlerin arasında yer alır.

 

Sol Beyin Nasıl Geliştirilir

Sol beyni geliştirme okullarda gördüğümüz dersler ile sağlamak mümkün. Okullarda müfredata uygun olarak verilen fen bilimleri matematik, edebiyat gibi dersler sol beynin gelişiminde büyük katkı sağlarlar. Yukarda bahsettiğim gibi sağ beyni geliştiren müzik ve resim dersleri ise okullarda daha az verilmektedir.

Sol beyin gelişimi için yapılacak egzersizler ise bulmaca çözmek, matematik problemleri çözmek, zeka ve strateji ile ilgili oyunlar oynamak, yabancı dil öğrenmek, yazı yazmak ve kitap okumak, hayal gücü gerektiren alanlarla zaman ayırmak sol beyin gelişimi sağlayacaktır.

 

Sonuç olarak, sol beyin mantıksaldır. Matematiksel veriler, akademik ve bilimsel konularda ağır basar. Sağ beyin ise duygusaldır. Duygusallık, sempati, empati, his ve şefkat ile insanı insan yapan kişisel özelliklere ağır basar,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu