Dünya-Doğa-Yaşam

Buğday ve Mısır Nasıl Yetiştirilir?

Buğday ve Mısır Nasıl Yetişir, Özellikleri Nelerdir?

1- Buğday:

Buğday ülkemizde en çok yetişmekte olan bir tarım ürünüdür. Aynı şekilde Dünya üzerinde en çok yetiştirilen bir tarım ürünüdür. Bu ürünün yetişme süresi yaklaşık olarak 1 senedir. Buğday birden fazla neredeyse her türlü iklim şartlarında yetişebilmektedir. Genellikle serin ve ılık iklimlerde yetiştirilmekte olup ancak çok yüksek sıcaklıklarda yetişmekten pek fazla hoşlanmazlar. Mısır kadar su ihtiyacı duymazlar. Yıllık yağış süresi 350 ila 1150 mm olan iklimlerde yetişebilirler.

Buğdayın yetişmesine yardımcı olan toprak çeiştleri ise, killi ve derin yeterli bir organiğe sahip olan fosfor kireçleri bulunduran ve aynı zamanda kumlu topraklarda yetişmekten hoşlanırlar. Buğdaylar genellikle kaplıca grubu, makarnalık ve ekmeklik buğday olarak 3 gruptan oluşmaktadır. Kaplıca grubunda daha çok hayvan yemlerinde kullanılmaktadır. Ancak bulgur tarzı gerekli tahıllarda’ da kullanılır. Kuru koşullar altında yetişen buğday çeşitleri makarnalık grubunda yer alır. Aynı şekilde sulu koşullarda’ da ekmek grubunda yer almaktadır.

İlgili Makalemizi Okumak İçin BURAYA Tıklayınız. (Türkiye’de Yetişen 10 Ağaç Türleri Ve Özellikleri)

Buğday suya ihtiyaç duyduğu zamanlarda yada en fazla su tükettiği zaman. Başaklanma sapa kalkma dönümü gerçekleştirir. Öncelikle başaklanmayı sonra süt oluşumunu gerçekleştirmektedir. Bu durum suyun bol olduğu zamanlarda gerçekleşir. Ancak suyun bulunmadığı bölgelerde veya yeteri kadar su olmadığı yerlerde bir’er defa sulama yeterli olmaktadır. Hasat zamanında ise biçerdöğerler tırpan ve orak gibi aletler ile hasat edilebiliyor. Türkiyede en çok kuru olan bölgelerde verim arttıran en önemli faktörlerden bir taneside yıllık yağışlar’dır. Ülkemizde özellikle Mart ve Nisan aylarında verimi en çok etkileyen aylardır.

2- Mısır:

Mısır genellikle sıcak iklimlerde ve bol bol güneşli yerlerde yetmektedir. Ancak çok fazla sıcağa maruz kaldıkları zaman yetişmelerini olumuz yönde etkilemektedir. Mısırlar çok fazla su isteyen bitkilerdir, suyu çok fazla severler. İyi bir toprak’ta ve aynı zamanda bol miktarda su ile beslerseniz size çok lezzetli bir ekin verecektir. Mısır’ ı ekmek için genellikle Nisan- Mayıs aylarında ekilir. Mısır ekerken belli bir miktarda geniş ve düzenli bir şekilde ekerseniz daha verimli ve lezzetli bir ekin yetiştirmiş olursunuz.

Nemli topraklarda haftada birkaç defa tohum ekin. Toprak iyi bir şekilde havalandırılmış olsun ve tohumu iyi bir şekilde serpin. Toprak hızlıca çimlenecek ve sağlıklı bir hal alacaktır. Mısır ekildikten sonra cuzi bir miktarda sulama yapın. Ekin hafif bir şekilde büyüdüğü zaman da bol bol su verin. Sabaha doğru Mısır ‘ın yaprakları kıvrılmış ise demekki su ihtiyacı duymaktadır. Mısır ‘ı belirli zamanlarda gübreleyin çünkü sert rüzgarlarda kökleri ince olduğundan dolayı hasar görebilir.

Mısır hasat vaktini iyi bir şekilde anlamak için koçanına bakabilirsiniz. Ucunda eğer püsküller kahverengi bir hale döndüyse mısırın toplanmaya hazır olduğunu anlayabilirsiniz. Hasatı sabah yapmanız çok daha iyi olacaktır. Bu tür saatlerde mısırın içinde yetişen şeker miktarı bol bir şekilde olacaktır. Mısır tarlanızın yanında patates, salatalık ve fasulye gibi diğer ekinleride ekebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu