Sosyal bilimler

Bitki Kökleri Toprağa Nasıl Kazınır

Bitki Kökleri Toprağa Nasıl Kazınır, Bitki Kökleri

Araştırma ekiplerinden bir grup bitki köklerinin toprağın altında nasıl hareket ettiklerini. Ve nasıl yetiştiklerini öğrenmek için deneyimli bir araştırma başattılar. Bu araştırmada bitki köklerinin toprağın alt kısmında nasıl yavaş bir şekilde büyüme süreçlerini kayde aldılar. Araştırma gruplarına göre bu bilgi farklı bir toprak türlerinde farklı bitkileri yetiştirmek için veya gelişimini tam bir şekilde anlamaları için oldukça büyük bir fayda olacağını belirtti.

Bitki çeşitlerinin toprak üzerinde filizlenme hareketlerine dair bu zamana kadar birden fazla video merak eden insanların karşısına oldukça çıkmıştır. Ancak bu hareketlerde toprağın alt kısmında farklı bir yetişme tarzı var. Bu kısımda insanların araştırmaları ile gözle görülebilen pek az olan detaylar bulunmakta. Ancak toprak altında olan bitkilerin büyüme süreci yolculuğu. En azından toprağın üzerinde yetişmekte olan filiz verme sürecindeki bir bitki kadar heyecan vermekte. Bir takım bilim insanı grubu toplanıp bitki köklerinin toprağın altındaki kısmında.

Nasıl bir şekilde hareket etme büyüme sürecini nasıl geliştirdiğini öğrenmk için. Laboratuvar da bunu gerçekleştirmeye çalışmışlar üstelik başarılı bir sonuç almışlardır. Sonuçta ise bitkilerin aynı bir tırbüşon gibi harekette olduklarını gözlemlediler.

İlgili Makalemizi Okumak İçin BURAYA Tıklayınız. (Falcılık Nedir, Fal Türleri Nelerdir?)

Bitki kökleri dairesel bir biçimde toprağa tutunmakta:

Bitki köklerinin toprağın altında nasıl bir etkileşim sürdürdüğünü tam olarak anlayabilmek için yapmış oldukları bir araştırmada. Bilim insanları tarafından bir takım pirinç bitkisini kök salabilmesi için. Laboratuvar ortamında şeffaf bir jelin içinde araştırmak için incelemeler başlattı. Laboratuvar ortamında bu deneyi gerçekleştirirken bu şeffaf jel bitkinin kök kısmında. Gerçekleşen hareketlerini bilim insanları hiçbir şey kaçırmadan izlemek ve aynı zamanda incelemek istedi. Bunun için gözler tamamen kökün üstünde idi.

Sıra sonuçlara geldiğinde kökteki olan görüntüler bir hayli ile oldukça etkileyici bir biçimde idi. İncelemelerde köklerin toprakta yetişirken bir tırbüşon gibi sarmal bir hareket sergilemekte idi. Araştırmada aynı zamanda sarmal tırbüşon hareketlerini sergilemeyen bitki kökleri. Bu davranışı neden yapmadıklarını ortaya çıkardı. H1K geninde olan bir takım mutasyon sonucunda .Bu mutasyona yakalanmış olan bitkiler, normal şekide gelişen bitkilere göre toprakta düm düz bir şekilde yol almakta. Ancak normal şekilde gelişen bitkilerin yapmış olduğu sarmal hareketleri yapmayan köklerin sağlıklı bir şekilde gelişememekte.

Bu çalışmada yer alan bilim insanlarıda bitki köklerinin daha detaylı bir şekilde. Araştırmak için kök benzeri bir robot geliştirdi. Bu robot araştırmada bitki köklerinin sert ve sıkıştırılmış bir toprakta nasıl büyüdüklerini tam olarak anlaşılmasına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda da araştırmada olan verileride toplayıp detaylı bir sonuç çıkarabilmekte.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu