Beyin-zihin

Kişisel Gelişim Nedir, Kişi Kendini Gelişime Nasıl Açar?

Kişisel Gelişim Nedir, Kişisel Gelişimden Etkilenen Alanlar

Kişisel Gelişim Nedir

 

Hayatın getirdiği rutin davranışların dışına kişinin bilinçli olarak çıkması, olumlu açılardan daha iyiye ulaşmak için çabalamasına kişisel gelişim denir. Kişisel gelişim, kişinin kendi eksilerini görmesi ve bu eksileri pozitife çevirmek için adımlar atmasıyla başlar. Bu başlangıcın temelinde kişinin kendini eksik hissetmesi ve bu eksikliği doldurma kararı alması vardır. .

 

Kişi, şu an ne durumda olduğunun ve olmadığının bilincine varmalı, hangi durumda kendini daha iyi hissedeceğine karar vermelidir. Sonrasında ise olumlu yönlerini koruyarak kendini eksik bulduğu konularda ileriye taşır. Yalnız bu eksikler tamamlanırken hiçbir noktada tam anlamıyla ‘tamamlanmış’ olmak söz konusu değildir. Bu gelişim belli bir süreliğine değil, ömür boyu devam edecek bir yolculuktur. Kişinin kendini her adımda daha iyi tanımasıyla ve hep bir adım ileriye götürmesiyle olur.

 

 Kişisel Gelişimden Etkilenen Alanlar

 

Kişisel gelişim, tek bir konuyla alakalı olamaz. İnsan hayatında bir sürü unsur vardır ki bu unsurların tamamına eğilmek gereklidir. Örneğin sadece iş hayatındaki olumlu gelişmeler kendi başına kişisel gelişim olamaz. Eğitim, iş hayatı, sorumluluklar, ilişkiler, hobiler yani kişinin hayatını kapsayan tüm olgular hepsi bir bütün olarak kişisel gelişim alanlarıdır. Biri veya birkaçı üzerine yoğunlaşmak, diğerlerini yok saymak doğru bir yaklaşım olmaz.

İlgili Makale: En Etkili Kişisel Gelişim Kitapları Bölüm 1

 Kişi Kendini Gelişime Nasıl Açar?

 

Öncelikle kişinin kendini sorgulamasıyla başlar. Bu sorgu sancılı bir süreçtir, kişinin yüzleşmekten kaçtığı şeyleri kendine itiraf etmesi gerekir; bir bakıma kişi içindeki kendini doğurur. Yaşadığı sancı da bu doğumun sancısıdır. Ancak en önemlisi bu doğuma başlayabilmektir; sonrasında sancı, kendini tatlı bir hazza bırakır ve kişi daha da derinlere inmeye başlar.

 

İlgili Makale: En Etkili Kişisel Gelişim Kitapları Bölüm 2

Kişisel Gelişimin Başlangıcı

 

Kişi; kim olduğunu, bulunduğu hayatı, kültürü, bu hayatta kendi iz düşümünü düşünmelidir. Kendi düşünce biçimini, kendisi ile barışık olup olmadığını –değilse hangi alanlarda neden barışık olmadığını-, günün hangi zaman diliminde kendini nasıl hissettiğini, kendi doğru ve yanlışlarını, hayatında neyi isteyip neyi elde edebildiğini, neyden mutlu veya mutsuz olduğunu düşünüp kendini tanımaya çalışmalıdır. Sonrasında bu düşüncelerin bir yansıması olarak adım atmalıdır. Kişi, zaman içerisinde memnun olmadığı özelliklerinde gelişmeler olduğunu fark edecektir. Bu gelişmeler daha çok küçükken bile kişinin kendinde fark edebileceği değişimlerdir. Başardığı değişimler ışığında daha büyük adımlar atmak için kendinde cesaret bulmasıyla devam eder.

Diğer İlgili Makaleler: https://www.bilgisistemblog.com/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu