Uzay-fizik

Astronotlar Nasıl Yaşar, İhtiyaçlarını Nasıl Giderirler?

Astronotlar Nasıl Yaşar, İhtiyaçlarını Nasıl Giderirler?

Astronotlar bildiğiniz gibi uzayda, yani yerçekiminin olmadığı bir ortamlarda yaşarlar. Günlük ihtiyaçlarını da yerçekimi olmadan gidermeye çalışırlar. Bunları yapabilmek için belli başlı teknikleri vardır tabii. Temel ihtiyaçlar baz alınarak ihtiyaçlarını nasıl giderdikleri hakkında bilgilendirmek için bir liste hazırladık. Uzay ve fizik hakkındaki diğer makalelere yazının en alt kısmandaki linkten ulaşabilirsiniz. astronot

1) Gıda İhtiyacı

Astronotların yiyecekleri havasız ve nemsiz, vakumlanmış paketlerde muhafaza edilir. Paket içerisinde hiçbir şekilde su içermemesi, kuru kalması gereklidir. Bu sayede gıdalar bozulmadan uzun yıllar boyu tazeliğini korur. Tüketileceği zaman pipet ile ıslatılarak tüketmektedirler.

2) Su İhtiyacı

Astronotların uzayda geçirdikleri süre içinde bazı uzay araçları ile su ve hava takviyesi yapmak mümkün. Fakat uzay istasyonlarında yeteri kadar su depolanabilecek bir yer yok maalesef. Bu sebeple suyu dönüştürmüşler. Yani havada bulunan atık idrar, ter ve nem dönüştürülüp yeniden kullanabilecekleri bir hale getirirler. Yerçekimi nedeniyle suyu bardağa döküp içmek diye bir şey yok tabii ki. Su küçük alüminyum paketlerde depolanmaktadır. İçmek istedikleri zaman havaya döküp bir pipet yardımıyla içebilirler.

3) Uyumak

Uzayda ağırlık olmaması nedeniyle astronotlar uyku için kabinlere veya tulumlara girerler. Kendilerini kemer ile bağlayarak savrulmalarını engellerler. Bu sayede ortamda bulunan cihazlara ve kendilerine zarar vermekten kaçınmış olurlar.

İlgili Makale: Mars’ a İnsan Göndermenin ‘Şimdilik’ İmkansız Olduğunu Kanıtlayan 3 Neden

4) Duş Almak

Astronotlar saçlarını özel şampuanlar ile yıkarlar bu şampuanlar fazla su içermeyip az durulama gerektirir. Çünkü su miktarları çok kısıtlıdır ve havada süzülerek elektronik cihazlara zarar vermemelidir. Vücutlarını da havluya döktükleri su ve sabun ile temizliyorlar. Yeteri kadar temizlik ihtiyaçlarını giderdiklerini dile getirdiler.

5) Tuvalet İhtiyacı

Yerçekimi olmadığından atıklarımız aşağı doğru inmesi pek mümkün değil. Bunun için ürettikleri çözüm ise atıkları içine doğru çeken vakumlu tuvaletler. Sıvı atıklar bir boru ile taşınmaktadır. Götürüldüğü yerde içme suyu olarak dönüştürülmektedir. Katı atıklar ise dünya yüzeyine inene kadar bekletiliyor.

İlgili Makale: Venüs’te Yaşam İhtimali Fosfin Bulundu!

6) Spor Yapmak

Uzayda astronotların yer çekimsiz bir dirençle karşılaşmadıkları için kas ve kemikler güçsüzleşir. Bu durumun önüne geçmek için astronotlar günde iki saat spor yapmaktadır. Ancak dünyada yaptığımız sporlardan çok daha zordur uzayda yaptıkları spor. Ağırlık kaldıramaz koşu bandında koşamazsınız uzayda. Sebebi ise uzayda ağırlığınızın olamamasıdır. Ağırlık kaldırmak için vakum ile direnç üreten spor aletleri kullanılıyor. Koşu bandı için de kendilerini koşu bandına bağlayıp kullanmaktadırlar.

7) Diş Fırçalamak

Astronotlar için özel üretilen diş macunları vardır. Bu diş macunlarını diğerlerinden ayıran özellik yutulmasında bir sakınca olmamasıdır. Bazı astronotlar diş fırçaladıktan sonra yutarken bazıları ise havluya tükürmektedir.

8) Tıraş Yapmak

Tabii dünyada kullandığımız sıradan tıraş makineleri ile tıraş olmuyorlar. Bunun için de özel vakumlu bir makine kullanılıyor. Şekli elektrikli süpürgeyi andıran bu makine her şeyi içine çekme özelliğine sahip.

Diğer İlgili Makaleler:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu