Dünya-Doğa-Yaşam

Afrikada Yaşayan Vahşi Otçul Hayvan Türleri

Afrikada Yaşayan Vahşi Otçul Hayvanlar

Afrikada Yaşayan Vahşi Otçul Hayvan Türleri

Afrika Kıtası başından sonuna kadar birden fazla hayvan türlerine ev sahipliği yapmaktadır. Tamamen Doğal bir kıta olan Asya kıtası adeta bir cennet gibidir, Eğer ki bir gün yolunuz o taralara düşer ise safari turu yapmayı asla unutmayın. Kesinlikle gidilmesi gereken yerlerden bir tanesi muazzam bir doğallık bulundurmaktadır. Bizde bugün Afrikada Yaşam sürdüren 5 tane Otçul hayvanların özelliklerini belirttik.

1-Bufalo:

Bufalolar mükemmel bir derecede cesur ve kuvvetli bir yapıya sahiptir. Adları genellikle afrika mandası olarak kullanılır. Bufalolar sadece tehlike durumlarında çok yüksek bir koşu yapabilmektedirler. Ortalama saatte 57km hıza kadar çıkmaktadır. Genellikle günde 55 kilo kadar ot tüketen bu hayvan oldukça iri bir yapıya sahiptir. Ancak bazı etçil hayvanların ana besin kaynaklarıdır. Genellikle sürü halinde dolaşan mandalar üreme dönemlerinde genellikle yaz aylarının sonlarına doğru gerçekleşir. Dişi mandalar en fazla 2 tane yavru doğurabilmektedir. Ancak genellikle 1 tane yavru doğurmaktadır. Bufaloların ömürleri ortalama olarak 30 seneden fazla olabilir. Etraftaki tehlike durumlarına ve huzurlu bir şekilde yaşamlarına bağlı olmaktadır. Sinirli bir bufalo 1 aslanı rahat bir şekilde öldürebilmektedir. Aslanlar sürüsüz avlanmadan bufalo avlamaları imkansıza yakın bir derecededir.

2- Gergedan:

Gergedanlar ortalama olarak 40-50 yıl kadar yaşam sürdürmektedirler. Koku alma durumları mükemmel derecede olduğu rahat bir şekilde söylenebilir. Ancak gözleri için aynı şeyden bahsedemeyeceğim. Gergedanlar 4500kg den faha fazla bir kiloya rahat bir şekilde sahip olabilirler. Ortalama saatte 48-60km koşabilirler. Kafaları boynuzları ile beraber rahat 900kg ağırlık taşıyabilmektedir.  boynuzları 1 metreye kadar uzuyabilmektedirler. Dişi gergedanlar 15 ila 16 ay hamilelik dönemi geçirirler.

İlgili Makalemizi Okumak İçin BURAYA Tıklayınız. (Afrikada Yaşayan Vahşi Hayvan Türleri)

3- Zebra:

Zebralar olağan üstü koşu yapabilen bir hayvandır. Vahşi etçiller tarafından avlandıkları nadir görünmekteidr. Avlandıkları zaman ise genellikle hasta veya yaralı oldukları zamandır. Dişi zebraların gebelik dönemleri ortalama 10-12 ay arası sürmektedir. Zebraların yaşam süreleri ortalama 20-30 yıl arasıdır. Renkleri olağan üstü bir renkten oluşmaktadır diğer otçullar ile hemen ayırt edilebilmektedir. Zebralar uzun bir tura sürü halinde daima çıkmaktadırlar.

4-Fil:

Afrikanın en büyük hayvanı denilebilecek bir hayvan türüdür. Filler oldukça büyüktür hortumlar sürülerinden soylarını devam ettiren tek türe sahiplerdir. Filler genellikle sürü halinde takılmaktadırlar. Yaşları ortalama 70 yıldır 70 yıldan faha fazlada yaşam sürdürebilirler.  Dişi fillerde 2 yıla yakın bir sürede gebelik dönemi vardır yavru doğduğunda 3 yıl boyunca annesi tarafından bakılmaktadır. Filler genellikle günde 40 litre su tüketmektedir ve günde en az 150 Kilo besin tüketmesi lazımdır. Ancak bazı yerlerde ot bulamayan filler bazen afrika  gezi turları yaptıklarıda belirtilmiştir. Ortalama 4 ila 6 ton arasında bir kiloya sahiptirler. Filler vahşi yırtıcılaradan yavrularını sürekli korurlar her hangi bir saldırıda yavrularını daire içine alarak tehlikeyi önlerler. Ancak bu yırtıcılar için iyi sonuçlanmamaktadır.

5-Zürafa:

Zürafalar hayvan türleri arasında en uzun hayvandır. Oldukça hızlı koşu yapabilmektedirler saatte en az 60km hıza ulaşırlar. Erkeklerin boyu 4-6 metre arasındadır. Kiloları ise ortalama 1.5 tondur. Gezegenmiz üzerinde yaklaşık 100.000 – 170.000 civarında zürafa bulunmaktadır. Bunların tamamı afrikada yaşamaktadır. Kalp’leri bir insanın 30 katı büyüklüğe sahiptir. Boylarının uzun olması nedeni ile beyin kısmına kan gitmesi için ancak ve ancak büyük bir kalbe sahip olmaları gerekmektedir.

Afrika

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu