Sosyal bilimler

Falcılık Nedir, Fal Türleri Nelerdir?

Falcılık Nedir, Fal Türleri Nelerdir?

Fal Nedir

Fal, Arapça ’da “uğur ve uğurlu şeyleri gösteren simge” anlamına gelir. Bazı batı dillerinde ise “gelecek hakkında bilgi” anlamına gelir. .

Falcılık Türleri Nelerdir

Birçok çeşit fal türü vardır. Bunlardan en bilinenleri ise

 

 • Katina Falı(Aşk Falı)

 • Aşk hayatı hakkında önemli bir bilgi verdiği düşünülen Katina Falı için 65 karttan oluşan bir deste kullanılmaktadır. Kartın üzerindeki her bir simge aşk,  ölüm, kariyer, kazanç gibi terimleri açıkladığına inanılmaktadır.

 

 •  El Falı

 • Falcı karşısındaki kişinin sol elinin avuç içine bakar. Elindeki kesişen çizgilere bakarak geleceği hakkında yorum yapıyor. 5 -10 dakika gibi kısa seanslardan falcı yorum yapar. Ülkemizde yaygın olarak kullanılan bir fal türüdür.

 

 • Bakla Falı

 • Çok uzun yıllardan beri kullanılan bu fal türünün kökeni Hindistan ve Mısır olarak bilinmektedir. Bakla, nohut ve özel taşlar kullanılarak yapılmaktadır. Kişinin aşk hayatı hakkındaki sorunlar hakkında bilgi verdiğine inanırlar.

 

 • Melek Falı

 • Meleklerden yola çıkarak verilmiş olan bu isim Meleklerin insanları koruyup, ne yapacağı hakkında bilgi verdiğine dayanmaktadır. Falı bakılan kişi kartlardan birini seçerken en istediği hayalini veya dileklerini aklından geçirir. Seçtiği kartın verdiği bilgilerin geleceğe dair olduğuna veya kişinin ne yapması gerektiğine yönelik bilgi olduğuna inanırlar.

 

 • İskambil Falı

 • İskambil kâğıtlarının anlamını çok iyi bilen kişiler tarafından yorumlanmaktadır. Bu fal, falı yorumlaması istenilen kişi tarafından 3 veya 5 tane iskambil kâğıdı seçilerek yapılmaktadır. O seçilen kartların denk geldiği terimlere göre yorumlanır.

 

 • Kahve Falı

 • Ülkemizde kahvenin çok fazla tüketilmesinden dolayı en fazla yapılan kahve falı, geleceğe dair bilgi verdiğine inanılmaktadır. İçilen kahvenin bardakta bıraktığı izler sonucu bakılır. Türk kültürüne dayalı bir fal türüdür.

 

İnsanoğlu kendi tarihi boyunca kaderinin ne olacağı ve nasıl olacağı konusu peşine düşmüştür. İnsanlar yapılan her harekete, şekillere ve düşünceye bir anlam vermek istemiş. Ve bunun sonucunda ortaya çeşitli fal türleri çıkmıştır.

İlgili Makale İçin Tıklayınız

Falcılık Nedir

Bu tür işlerle uğraşıp fal bakan kişilere falcı, büyücü, şifacı gibi terimler koyulmuştur. Çeşitli malzeme ve araç kullanarak çeşitli zaman dilimleri hakkında tahminde bulunmuşlardır. Bu kişiler olağanüstü varlıklarla konuştuklarını, sezgi güçlerinin çok yüksek olduğunu veya görünmez nesneleri gördüğünü söylemişlerdir. Bu durum sonucunda kimileri tarafından sadece batıl inanç olarak olsa da bazı insanlar tarafından aşırı derecede inanılmasına yol açmıştır.

 

Falcılık birçok din tarafından yasaklanmış olmak üzere İslamiyet, Yahudilik ve Hristiyanlık dinlerinde ise yasaklanmamış olup sadece günah sayılır. Hâlbuki Kur-an’ı Kerim’de olacak olayları (geleceği) Allah’tan başka kimsenin bilemeyeceğini peygamberlerin dahi Allah tarafından kendilerine buyrulmadıkça bilemeyeceği yazılmıştır. Falcılık, son zamanlarda ticarete dökülmüş olup bazı dolandırıcı kişiler tarafından kendilerini falcı olarak tanıtıp insanları dolandırmak açısından basit bir yöntem olmuştur.

Diğer İlgili Makaleler: https://www.bilgisistemblog.com/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu