Sosyal bilimler

Stonehenge Taşlarının Sırrı Çözüldü!

Stonehenge Taşlarının Sırrı Çözüldü!

Stonehenge İngiltere’nin güneyinde bir düzlükte 5000 yıldan beri ayakta duran taşların kısar ve kısmen oldu. Oradaki taşlardan bazılarının kaynağı bulund. Burası yalnızca İngiltere’nin değil dünya üzerindeki en gizemli antik anıtlarından bir tanesidir. Tonlarca ağırlıktaki çok büyük 85 kadar taştan oldu. Dümdüz bir ovanın ortasında neden, nasıl yapıldığı, kimin yaptığı bilinmiyor. .

Piramitlerden bile eski Stonehenge bize yazılı kayıt bırakmayan belki yazı yazmayı bile bilmeyen bir kültür tarafından inşa oldu. Bırakın yazmayı O zaman da tekerlek bile icat edilmemişti. Peki, yazmayı bilmeyen bu insanlar tekerleği de kullanmadan bazıları 40 duvarın ağırlıktaki bu büyük taşları oraya nasıl getirdiler.

Taşlar Nereden Geldi

Geçtiğimiz aylarda bilim insanları Bu sorunun bir kısmını yanıtlayabildiler. At nalı şeklinde dizilmiş bu ‘sarsen’ taşları. 25 kilometre kadar kuzeydeki bir bölgeden oraya taşımışlar. Taşların kimyasal yapısını analiz ederek Bu bilgiye ulaşmışlar. Fakat bilimsel bir amaçla bile olsa bu taşlardan örnek alıp inceleme yapamıyorlar.

Fakat 1958’de bu yapıya bir restorasyon çalışması oldu. Çünkü 1797 de 3 kayadan oluşan “Trilithon” adlı bu yapılardan 57-58 numaralı taşların üstündeki 56 numaralı taş yere düşmüş. İşte onu yerden kaldırabilmek için bundan 60 yıl önce bir vinç kullanarak yerine yerleştirmişler. Restorasyon çalışması yapılmış ve Bu işlem sırasında. Kaya’dan küçük bir parçayı da kesmek zorunda kalmışlar. Ama kesilen o parça ortadan kaybolmuş. 2 yıl önce Bu işlem sırasında yer alan artık 89 yaşına gelmiş olan biri birden o parçanın kendisinin olduğunu hatırlayarak o parçayı iade etmiş.

Bunun üzerine araştırmacılar da iade edilen o parçayı analiz ederek O büyük kayaların kaynağını bulmuşlar. Ama unutmayın “stonehenge”te Sadece bu ‘sarsen’ taşları yok. Bir de mavi taşlar var. Diğerlerine göre nispeten daha küçük olsa da 4 ton ağırlığındaki bu taşların 230 kilometre uzaktan getirildiği belirtild. Peki ya niye anıtın çevresinden ya da yakınından değil de bu kadar uzaktan taşıma zahmetine katlanmışlar acaba? Çünkü bu mavi taşlar sıra dışı akustik özelliklere sahip. Antik kültürde bu taşların akustik bir iyileştirme gücü olduğuna inanılırmış. O yüzden bazıları buranın bir çeşit Tedavi Merkezi olduğuna ve bu mavi taşların Çok uzaklardan oraya Bu yüzden getirildiği savunuld.

İlgili Makale: Heykeller Neden Beyazdır?

Yapımı Ne Kadar Sürmüş

Stonehenge’nin en az bu konular kadar ilginç başka bir yönü daha var. 5 farklı dönem ve yapımı 1500 yıl boyunca sürmüş. Bunları yapanlar Sadece o bölgede yani İngiltere’nin güneyindeki düzlüklerde yerleşik olan halk değil. Taşların etrafında gömülü pek çok insan var. Bunların DNA’nın üzerinde yapılan araştırmalarda bazılarının çok çok uzaklardan öldükten sonra buraya getirilip gömüldü bulunmuş. Avrupa’nın dört bir yanından insanlar ölü ya da diri buraya geliyorlarmış.

İlgili Makale: Edebiyat Nasıl Bir Sanattır

Peki, bu yapıyı inşa edenler kimler dersiniz. Oranın yerlileri değil,  geçen yüzyılın ortalarına kadar bunların Avrupa’nın Güneydoğusundan gelmiş olabileceği düşünülüyordu. Belki bugün İtalya’da yaşayan Romalıların ataları ya da bugünkü Yunanistan’da yaşamış olan Mikel uygarlığı tarafından yapılmışlardır. Ama sorunun doğru cevabı bugünkü Türkiye topraklarında Binlerce yıl önce yaşamış insanlar olduğu bulundu. Bu bulgu geçen yıl mayıs ayında yabancı bir dergide yayınlandı. Yapılan DNA çalışmalarına göre bu insanlar Anadolu’dan oraya gitmişlerdi. Milattan önce 6000-4000 yılları arasında özellikle Doğu Akdeniz ve Ege Bölgesi’nden bazı kavimler göç ederek. İngiltere’nin Güneyine gidip orada tarım yapmaya başlamışlar. Beraberlerinde taştan anıtlar yapma kültürünü de götürmüşler.

Diğer İlgili Makaleler: https://www.bilgisistemblog.com/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu