Uzay-fizik

Mars’ a İnsan Göndermenin ‘Şimdilik’ İmkansız Olduğunu Kanıtlayan 3 Neden

Mars’a İnsan Göndermenin 'Şimdilik' İmkansız Olduğunu Kanıtlayan 3 Neden

Kızıl bir Gezegen olan Mars, içinde yaşam sürdürdüğümüz Dünya’ya çok fazla benzemektedir. Milyarlarca yıl önce yaşam sürdürdüğümüz gezegenimiz gibi mavi ve yeşil gezegenden olduğunu bilmekteyiz. Bilim insanlarının hedefide bir an önce Marsa gidebilip. Orada yeni bir yaşam yeni bir hayat mücadelesi vermek. İnsanların Marsta yeni bir yaşam sürdürmesi için hala Bilim İnsanlarımız tarafından uğraşılmakta. Bu söylemiş olduğumuz bilgiler oldukça basit görünüyor. Peki neden Mars’a Gidemiyoruz?

Bilim kurgu olan büyük tarzdaki filmler… Aslında yıllardır düşündüğümüz şeyleri çok basiy bir şekilde anlatmaktadır. Ancak bu tür basit şeylerin büyük bir bedeli olmaktadır. İnsanlarımızın çoğu zaman ilerledikçe herşeyin daha basit bir hale geleceğine inanmakta. Tıpkı Dünyada olan insanları Mars’a gönderip. Orada yeni bir 2. Dünya kurabilmek yen bir  yaşam mücadelesi vermek. Ve sonrasında ikinci bir Gezegenimiz yapmak gibi…

Mars’ta 1 gün geçirip geri dönmek için 1,5 yıl harcamak gerek:

Mars’a ilk giden insanlardan birisi olduğunuzu ve bu insanlar arasına katıldığınızı düşünün. Mars yolculuğu için
Gezgenimizin (Dünya) ve Marsın birbirine en yakın olduğu zamanda. Yani birbirlerine çok yaklaştığı zaman gidebilirsiniz. En az yolculukta bile en az 6 ay boyunca yolculuk yapacaksınız. Siz uçarken fırlatma anında iki büyük gezegende birbirine çok yakın olacak ama sizler yolda iken tekrar uzaklaşacaklardır. Siz Marsa ulaştığınız zaman Dünyadan Marsa geldiğiniz yolun iki kat daha fazla uzaklıkta olmuş olursunuz. Mars ile Dünya arasında olan bu mesafe hiçbir zaman sabit kalmadığı için. Döneceğiniz zamanki yol yaklaşık 1 sene kadar sürmektedir. Yani kaba bir değişle Mars’ta 1 Gün Geçirdim! Demenın bedeli yaklaşık 1.5 yılınıza eşit olacaktır.

İlgili Makalemiz: Uzay Üssü Nasıl Kurulur

1.5 Yıl Boyunca Mars’ta Yetecek Erzak Ve Su Verildiğini Düşünün:

Bugüne kadar yaşam sürdüren insanlar en fazla 10 gün yetecek kadar besin stoğu ile Ay’a gönderebildi. Süre evet kısaydı. Çünkü Ay gezegenimize oldukça yakındır. Bu sebepten ötürü Ay’a olan seferlerimizde erzakl yüklerimiz hafifti.  Buna rağmen Ay seferi giden insanlar için milyarlarca dolara mal oldu. Hatta yaklaşık 50 seneye yakın bir sürede insanlarımız Ay’a gidemiyor sebebi ise ve en önemli unsurlarından bir tanesi olan oldukça pahalı olmasıdır.

Herhangi bir insanın günlük olarak besin ihtiyacı ortalama 1 Kilogramdır. Buna ek olarak günde en az 2 litre su tüketimi olmazsa olmazlardan bir tanesidir. 1.5 Yıl süre için kişi başı yaklaşık 500 kilogram besin aldığımızı farz edersek. 3 Kişi için bu rakam oldukça büyük olur. 1.5 TON Ağırlığa tekabül etmektedir. Su ise gelişmiş teknoloji sayesinde yeniden dönüştürülebilir bir hale gelip. Yeniden kullanılabiliyor.

 

İlgili Makalemiz: Venüs’te Yaşam İhtimali Fosfin Bulundu!

3 Kişinin Mars’a Gitmesi İçin Ne Kadar Para Gerekmektedir:

Eğerki tam olarak bütün testlerin denemelerin tamamlanmış olduğu projenin son adımında olduğunuzu var sayar isek. 2 Arkadaşınız ile birlikte Mars yolculuğu yapmanızın tek seferin maliyeti toplamda 20 milyar dolar olmaktadır. Projenin en başından sona kadar yapılan tüm maliyetleride hesaba katar iseniz. Yıllar süren çalışma sonucu sizi  100 milyar dolar ile bir fatura karşılamaktadır.

Aynı Elon Musk gibi Starship Roketi ile ay seferi turu düzenlemek istediği gibi. Mars yolculukları için de insanların
uzak olduğu bir yerde ve oldukça uzak olan bir yerde. Kusursuz bir şekilde hepsi başarılı olur ise. Bu süreç yıllar almaktadır. Yani hem para ve hem yıllarınızın bir kısmını ayırmak zorunda kalırsınız. Düşünün gidişi garanti olmayan bir işe gitmek çok büyük bir risktir.

Marss

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu