Beyin-zihin

En Etkili Kişisel Gelişim Kitapları Bölüm 2

Okunması Gereken En Etkili Kişisel Gelişim Kitapları Bölüm 2

Kişisel gelişim kitapları denildiğinde birçok kişi aynı kitaplarda aynı klişeler olduğundan bu konuyu hafife alır. Ancak kişisel gelişim hafife alınabilecek bir konu sayılmaz. .

Biz de bu yazımızda aynı klişelerden mümkün olduğunca uzak kitapları derledik. Bu kitaplar size bilimsel olarak kanıtlanmış bilgiler sunan, uygulanabilir ve pratik yöntemleri konu alan, en etkili kişisel gelişim kitaplarını sizler için seçtik.

  1. bölümde seçtiğimiz kitapları görmek için bu yazının en altındaki linkten 1. bölüme ulaşabilirsiniz.
1) Victor E. Frankl – İnsanın Anlam Arayışı

1900’lü yılların en iyi psikiyatrlarından Victor Frankl, bu kitabı 30’dan fazla yabancı dile çevrilmiş ve dünyanın her yerine 15 milyondan fazla alıcısı oldu. Kendi kurduğu logoterapinin ilkelerini, İkinci Dünya Savaşı esnasında toplanma kampında anlatmakta.

Varoluş koşullarında “anlam”ı keşfetme sürecini anlatan Frankl, bu kitapta “İnsanı İnsan Yapan Nedir?” sorusunu ele alıyor.

2) Baltasar Gracian – Akıllı Yaşama Sanatı

Baltasar Gracian, bu kitabında çağlar boyu uzanan ve insanları yüzyıllar boyunca özel hayat ve iş hayatında nasıl daha başarılı olunabileceğini anlatan bir felsefe kitabı. İspanyol Cizvit papazı Balbasar Gracian 1600’lü yıllarda bu kitabı yazdı. Kitapta duygu yönetimi, arkadaşlık ve liderlik gibi konuları ele alıyor. Kitap günümüze kadar bir çok dile çevrilmiştir.

3) Nancy C. Andreasen – Yaratıcı Beyin, Dehanın Nörolojisi

Amerika’da bulunan lowa üniversitesi Psikiyatri bölümünde, yaratıcılık ve beyin gibi konuları ele alıp araştırmalarını yapıyor. Ulusal Bilim Madalyası sahibi Nancy Andreasen, yaratıcılığın aslında sadece yaşamdan farklı parçalarını birleştirip yeni şeyler üretmek olduğunu söylüyor. Yani zeka ve yetenekten apayrı bir yeri olduğunu anlatıyor.

4) Marcus Aurelius – Kendime Düşünceler

Marcus Aurelius, MS 161 yılında Roma İmparatorluğu yapmıştır. 121 yılının 26 Nisan tarihinde Roma’da doğdu. 58 yaşındayken yani 180 yılının 9 Nisan gecesi hayata gözlerini yumdu.

Günümüzde 1848 yıl öncesinde yazdığı kitapta doğa ve insan üzerine yazılar, fikirler ve düşünceler vardır. Filozof, insanın evrendeki yerini, varlığının sebeplerini ve amaçlarını konu alarak bu kitabı yazmıştır.

5) Ahmet Yıldız – Güçlü Hafıza

Ahmet Yıldız, kitabının kapağında “unutkan insan yoktur, hafızasının nasıl çalıştığını bilmeyen insan vardır.” sözüne yer vermiş. Yapılan araştırmalar sonucu hafızasını geliştirmemiş bireyin öğrendiklerinin yaklaşık %80’ini 24 saatte fazla aklında tutamıyor. Bu kitapta, unutkanlığı azaltıp hatırlamayı geliştiren sistematik bilgiler verilmiş.

Güçlü Hafıza, kariyerinde ve özel hayatında beyi gücünü yükseltmek için ideal bir kaynak. “Hafıza Nasıl Güçlendirilir?” adlı yazımıza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

İlgili Makale: Hafıza Nasıl Güçlendirilir, Yolları Nelerdir?

6) Mümin Sekman – Her Şey Seninle Başlar

Kişisel gelişim ve başarı bilimi konuları ile ilgilenen Mümin Sekman, İstanbul’da doğdu. Eğitimini ise Ankara Üniversitesi Hukuk Bölümü ile tamamladı. Bu kitabında, tüm zamanların rekor baskısını geçti. Kitaba göre çaresizlik öğrenilmiş başarılı olmak da öğrenilebilir.

En Etkili Kişisel Gelişim Kitapları Bölüm 1 için tıklayınız.

Diğer İlgili Makaleler: https://www.bilgisistemblog.com/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu