Beyin-zihin

En Etkili Kişisel Gelişim Kitapları Bölüm 1

Okunması Gereken En Etkili Ve En İyi Kişisel Gelişim Kitapları Bölüm 1

Kişisel gelişim, ekonomik olarak gelişen toplumlarda kişinin ekonomi sosyal veya psikolojik sıkıntılarına herhangi bir yardım almadan çözüm üretebilmelerini sağlamak amacıyla ortaya çıkmış kültürel hareket veya uzantısı gibi ürünlerin tümü için kullanılan bir ifadedir. .

Günümüzde Türk ve yabancı yazarlardan kişisel gelişim konulu onlarca kitap yazılmıştır.  Sayıları gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Kişisel gelişim kitaplarını önerilenlere göre almanız kesinlikle daha doğru olur. Aksi takdirde nereden başlamanız gerektiğini kararlaştırmak sizin için çok zor bir hale dönüşebilir.

Aşağıda önerdiğimiz kişisel gelişim ile ilgili mutlaka okumanız gereken 6 tane kitabı sizlere sunduk. Yazıya eklemediğimiz onlarca kitap var. Bu paragrafta en iyi ve en etkililerini bu yazımızda derledik. Sizler için oldukça iyi bir yol gösterici olacaktır.

1) Aykut Oğut – Evrenden Torpilim Var

Aykut Oğut, bu kitapta kendi yaşadığı başarı hikayesini anlatmaktadır. Geçmiş yıllarda 150 kilo olduğunu ve yabancı dil bilmemesine rağmen Amerika’ya giderek zamanla 70 kiloya kadar düştüğünü konu almıştır. İngilizcesini ileri düzey geliştirip, her eline aldığı şeyin altın yumurtaya dönüştüğünü anlatan bir kitap. Kişi gerçekten istiyorsa başaramayacağı hiçbir şeyin olmadığını vurguluyor.

2) Nüvit Osmav – İnsan Mühendisliği

İnsan Mühendisliği, Türkiye’de yönetim kılavuzu klasiği olan bir kişisel gelişim kitabıdır. Bu kitapta modern yönetim, eğitim ve kişisel gelişim öğreti ve uygulamalarını dilimize getiren ilk eserlerden bir tanesidir.

Nüvit Osmav, TÜBİTAK Bilim teknik Dergisi yayın yönetmenliği yapmış, ülkemizin modern başarı kültürü üreticisi olmuştur.

İlgili Makale: Hafıza Nasıl Güçlendirilir, Yolları Nelerdir?

3) Danile Goleman – Duygusal Zeka

Dr. Daniel Goleman, bu kitapta psikoloji üzerine çığır açmış EQ’ nun IQ’ dan daha önemli olmasının nedenini açıklıyor.

Özellikle eğitimcilerin ve ebeveynlerin olmak üzere her yaştan kitlenin ufkunu açacak bir kitap. İçerisinde topluma yönelik bir mesaj vardır. Bu mesaj: “Demokrasinin topluma ne ölçüde mal olduğu bireylerin duygusal zeka düzeyiyle doğrudan bağlantılıdır.

4) Acar Baltaş – Üstün Başarı

Acar Baltaş, bu kitapta çalışmak isteyip te çalışamayan, sıkıntı vekaygıları olan, yaklaşan sınav baskısı olan ve öğrendiklerini hatırlamakta zorlanan bireyler için bu kitabı yazmıştır. Başarılı olmanın yolları, sınav kaygısı ve stresi ölçme testleri, bilgiyi özümleme teknikleri. Hafızayı geliştirme yolları ve üstün başarıya ulaşmanın anahtarı gibi konuları ele almıştır.

İlgili Makale: Sağlıklı Beyin Gelişimi İçin

5) David Burns – İyi Hissetmek

Psikiyatrist David Burns, bu kitabında hayata daha olumlu bakarak, duygularınızı ele geçirecek, bilimsel olarak test edilmiş teknikleri kitabının konusu olarak ele almıştır.

Aksiyet ile başa çıkma, hiçbir şey yapama hissi ve suçluluk duygusuyla başa çıkma, depresyon girdabından kurtulup, özgüven arttırma gibi konuları yazıya döken bir kaynak.

İlgili Makale: Ezber Nasıl Yapılır

6) Jules Evans – Yaşam Koçum Aristo

Bundan iki bin yıl önce Atina okulunda on iki filozoftan hayat dersleri aldığınızı düşünün. Aristo, Platon, Sokrates, Epikuro, gibi yaşam koçları bu okulda sizi eğitiyor.

Bu yazıda konu aldığımız kişisel gelişim çağın en önemli filozofları tartışıyordu. Felsefenin en önemli soruları hayat ile ilgilidir. En parlak ve en derin yanıtları veren büyük filozoflar kişisel gelişimi yaşama sanatı olarak düşünürler.

Diğer İlgili Makaleler: https://www.bilgisistemblog.com/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu