Uzay-fizik

Uzay Üssü Nasıl Kurulur

Maddiyatı, Mekanı ve Ekvator İlişkisi

Geçmişten şu zamana kadar kadar yaygın merak duygusu ve inceleme istediğinin gökyüzüyle kesiştiği noktada başladık gökyüzünü irdelemeye. İlk yıllarda Astronomi, Matematik ve fizik alanlarında uzmanlaşmış bilge insanlar uzayı çıplak gözle incelemiştir. Bu gözlemlerine göre birtakım belirtileri insanlığa sunmuşlardır. Günümüzde ise devasa füzeler, değişik işlevlere sahip uzay araçları sahip bulunduğumuz ve olacağımız verileri bizzat uzayın derinliklerinden getirmektedir. Peki, Uzay ve dünya arasındaki bağlantı nerede sağlanır?

Çeşitli bölgelerinde değişik hedeflera hizmet eden çoğu uzay üssü bulunuyor. Bu Uzay üslerinde değişik hedefler amacıyla değişik bölümler vardır. Hem de birtakım Uzay üsleri uzay aracı üretiminde liderlik eder. Bazıları yalnızca yerden uzaya destek vermek hedefiyle kurulan üslerdir. Başta Amerika ve Rusya olmak üzere; Kanada, Japonya ve Çin gibi çoğu ülkenin uzay üssü bulunuyor. Bunlardan en önemlileri Kazakistan’daki Baykonur, Florida Cape Canaveral’daki Kennedy ve Çin’deki Jiquan Uzay Üsleridir. Bunun yanı sıra özel şirketlere ait olan ve güncel olarak uzay çalışmaları yürüten üslerde bulunuyor (Örn. SpaceX).

Maddi Yeterlilik

Eğer bir uzay üssü kurmak istiyorsak cebimizin son derece derin olması gerekmektedir. Bir Uzay üssünün sahip olması gereken donanımlar ve araçların haricinde o üste yapılacak olan incelemeler amacıyla de yüklü miktarda fon yatırılmalıdır.

Uygun Mekan Seçimi

Kurmak dilediğiniz uzay üssünün etrafı yerleşim kısmı bakımından tenha ve geniş bir düzlük olmalıdır. Hem de Florida’daki Kennedy uzay üssünde bulunduğu gibi doğu yönünde geniş bir su kütlesi (deniz) olmalıdır. Böylece bir füzein fırlatılma anındaki kritik olan ilk bir dakika amacıylade bir patlama gerçekleşirse yerdeki insanlara bir tehdit oluşturması önlenmiş olmaktadır. Uzay üssünün doğu yönünde geniş bir su kütlesi bulundurulmasının bir diğer sebebi de vardır. Dünya’nın kendi ekseni etrafınde batıdan doğuya doğru dönmesi sebebiyle füzelerinde hep doğu istikametinde fırlatılıyor olmasıdır.

Uzay Üssü ve Ekvator İlişkisi.

Uzay üssünüzün dünya üstündeki konumu son derece önemlidir. Örneğin, kurduğunuz uzay üssü ekvator çizgisine ne kadar yakın bir konumdaysa fırlattığınız füze o kadar az miktarda enerjiyle daha çok yol kat edebiliyor. Bunun sebebi ise Dünya’nın dönüş hızının ekvator çizgisinde en yüksek hızına erişiyor olmasıdır. Ekvator’a en yakın olan uzay üssü 5 derece kuzey paraleli üstünde yer alan Kourou Uzay Üssü’dür. Dünya’nın en eski ve en büyük uzay üssü olan Baykonur Uzay Üssü 46 derece kuzey paraleli üstünde yer alır iken bir diğer uzay üssü olan Vostoçnıy 52 derece kuzey paraleli üstünde yer alır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu