Beyin-zihin

Sağlıklı Beyin Gelişimi İçin

5 Altın Kural!

Sağlıklı Beyin Gelişimi İçin 5 Altın Kural!

Beynimizi sağlıklı ve dinç tutabilmenin birçok yolu vardır. Sağlıklı Beyin Gelişimi İçin 5 Altın Kural! nedir, bir şekilde ilerletmek anne karnından başlayan ve hayat boyu devam eden uzunca bir süreçtir. Yediğimiz yemeğin, içtiğimiz kahvenin;  yaptığımız sporun;  uyku düzenimizin;  gün içinde yaptığımız bütün aktivitelerin beynimizin gelişimde bir etkisi vardır. Bu amaçla Olumlu yönde en çok etkileyen 5 kuralı sizler için aşağıda derledik.

1) Gıda Tüketimi

Beyin gelişimini destekleyen, olumlu yönde etkileyen besinlerden bahsedelim. Beyin gelişimi anne karnında başladığından anne adaylarının daha çok folik asit miktarı; yüksek olan besinlerden tüketmesi çok önemlidir. Alzheimer ve benzeri hastalıklardan korunmada da en önemli etken folik asit içeren yiyeceklerden tüketmektir. Bu amaçla Folik asit içeren bazı gıdalar; mercimek, ıspanak, narenciye, yumurta, bezelye, fasulye gibi gıdalardır.

Hafıza ve zekâ gelişimi desteği bakımından da B vitamininin çok önemli bir yeri vardır. B vitamini içeren besinler vücutta yeni hücreler üretilmesine ve hücre; içeriğinin ve yapısının korunmasında ciddi rol oynar. Bu amaçla B vitamini içeren gıdalar; yumurta, balık, kırmızı et, yeşil yapraklı sebzeler, muz, süt ve süt ürünleri bu gıdalardan bazılarıdır.

Bu nedenle Beyin fonksiyonlarının daha iyi çalışması amacıyla deniz ürünleri, dopamin salgılanmasının sağlamak amacıyla de üzüm ve çilek gibi besinler tüketilmelidir.Yaşlanma ile birlikte çıkan gerilemeyi azaltmak amacıyla de E vitamini sahibi olan kaju, ceviz, yer fıstığı, fındık gibi besinler tüketilmesi önerilir.

2) Olmazsa Olmaz Türk Kahvesi

Beynin gelişmesinde en önemli etkenlerden biri beynin çalışmasını motive eden uyarıcıların en etkilisi günümüzde çok fazla tüketilen Türk Kahvesidir. Kahvenin içinde bulunan kafeinin uyanıklığı ve konsantrasyonu yükselten etkisinin yanında yorgunluğu azaltıcı etkisi de görülür. Bu amaçla Ritüel ile beraber tüketilen fiziksel etkilerinin yanı sıra gün içerisinde beyni dinlenmiş olarak tekrar motive olmasını sağlar.

3) Düzenli Uyku

Beynin gelişimini olumlu yönde; etkileyen bir diğer en önemli kural ise uyku düzenidir. Erken yatıp sabah erken bir saatte kalkarak bedenin salgıladığı siteroit, melatonin gibi hormonlardan en yüksek civarda yararlanmaktadır. Erken saatlerde kalkıp uygun besinlerle kahvaltı; sonrasında salgılanan hormonlar etkisiyle benimiz algısı yüksek ve daha enerjik olarak güne başlayacaktır. Kaliteli uyku beyin; için hayati önem taşımaktadır.

4) Spor Yapmak

Beyin gelişiminde de olumlu etkiler yaratan spor ve egzersiz kalp damar, tansiyon, diyabet ve aynısı hastalıkların denetim altına alınmasında mühim bir rolü vardır.
 Alzheimer, Demans, Parkinson, gibi hastalıklardan da korunmak amacıyla egzersiz yapılması tavsiye edilir.

Spor yapan bireylerde sinir hücresi üretimini sağlayan etkenlerin uyarıldığını gösteren araştırmalar bulunmaktadır. Hafıza, bilinçli düşünme, plan yapma, dikkat, dürtü kontrolü ve birçok konuda işlevi olan beyin spor sayesinde aktif olmaktadır. Kan dolaşımı hızlandırma üzerine de olumlu etkileri bulunmaktadır.

5) Sosyal Aktiviteler – Bulmaca Çözme

Beyin gelişiminde bulmaca çözmenin de çok önemli bir katkısı vardır. Fakat gün içerisinde yapılan sosyal aktiviteler hafıza gelişimine bulmaca çözmekten çok daha fazla geliştirmektedir. Birey tek başına oturup bulmaca çözmesi yerine dışarı çıkıp dost ortamlarında ya da aile ortamlarında sosyalleşmesi beyin ve hafıza gelişimi yönünden daha önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu