Beyin-zihin

Ezber Nasıl Yapılır

Kolay Ezberleme Taktikleri Nelerdir ?

Hepimiz zaman zaman ezber yapma ihtiyacı duyarız. Bazı insanlar ezber yapmanın yanlış bir taktik olduğunu savunmaktadır. Belki de öğrenmek ezber yapmaya göre daha çok etkili olabilir ama bazı gerekli bilgileri akılda kalıcı tutmanın da tam bir anlamı yoktur. Sunumlar, şarkılar, sınavlar hatta bazen sevgili için yapılacak konuşmalar için ezber gerekebilir. Fakat çoğu insana göre ezber yapmak zor gelmektedir.

Ezber Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir

 

Dikkatini toplayabileceğimiz ve düzenli bir mekâna ihtiyaç vardır. Bunun için çalışma ortamında ezber yapmaya uygun hale getirmekle başlayabilirsiniz. Dikkatinizi dağıtacak (telefon, televizyon, karmaşa) şeylerden kurtulmalı ve uykumuzu getirmeyecek bir masa ve sandalye ile işe koyulmalısınız. Ezber yaparken kafanızın içi boş olmalıdır. Dolu olan bir kafanın içerisinde yeni bilgi eklemek sadece boşa zaman kaybıdır ve aynı zamanda algılayamayacağımız için pes etmemize sebep olabilir.

Ezberleme Taktikleri

 

Aklıma girmiyor, olmuyor, yapamıyorum gibi isyanlarda bulunursunuz. Motivasyon konusunda başarılı olmak için küçük adımlarla işe başlanmalıdır. Mesela küçük kâğıtlara kısa kısa metinler yazabilirsiniz. Özellikle aklınızda tutmakta zorlandığınız şeyler ile işe başlayabilirsiniz. Örneğin formül, yabancı terimler, tanımlar vb. şeyler. Yüksek sesle okuyun ve birine anlatın. Yani Kendinizi bir öğretmen gibi hissedin. Gece yatmadan önce ve sabahleyin okuduğunuz şeyleri aklınızda tutma süresi daha uzundur. Gün içerisinde tekrar ederseniz %20 ile %30 oranında aklınızda kalma ihtimali artmaktadır. Okuduğunuz şeylerden aklınızda kalan şeylere kendi cümlelerinizle bir kâğıda yazabilirsiniz.

Neler Daha Sık Tüketilmelidir

 

Belleği güçlendirecek şeyler tüketin. Örneğin ceviz, badem, fındık, süt ve süt ürünleri, K vitamini, ıspanak, muz, yumurta, elma gibi şeyleri daha sık tüketin. Bu daha kolay ezber yapmanıza yardımcı olacaktır. Kendinize kodlamalar yapın sonra bu kodlarla hikâyeler yazın. Evet, bu yöntemler kolay ezber yapmaya yardımcı olabilir Belki de ama hepsi herkeste işe yaramaz. Siz de kendinize iyi gelen şeyleri bulabilirsiniz. Aynı zamanda olumsuz düşünceleri kafanızdan atmalısınız. Olumsuz düşünerek beyninize olumsuz mesaj gönderirsin. Yapamayacağınızı söyleyip aynı zamanda ezber yapmak fazlasıyla yorar ve çok saçma bir hareket olur. İnsan beyni büyüleyicidir.

Mendel Kaelen insan beyninin karla kaplı bir tepeye benzetiyor: ” Beyninizin karla kaplı bir tepe olduğunu düşünün ve düşünceler onu tepeden aşağı kaydıran kızaklar gibidir birinin tepeden aşağı inmesi ile karda bir iz ortaya çıkacaktır. Yeni bir kızak indiği her sefer neredeyse bir mıknatıs gibi önceden var olan patika yola çekilir. Zamanla tepeden aşağıya başka bir yola ya da farklı bir yöne doğru kayma zorlanır”.  Kaelen’in burada anlatmak istediği şey karı düzleştirmek yeni yollar düşünmektir. Kaelen’in dikkat etmek istediğin tam olarak şudur: ” Derinden adanmış yollar kaybolur ve aniden kızak başka yönlere de gidebilir. Yani yeni yollar oluşturabilir.

Beynimizdeki derinden aşınan bağlantıların kaybolmasına ve yeni bağlantıların oluşmasına izin vermeliyiz. Hatta bu esnada yeniden yapılandırabiliriz. Ezberleme tekniklerinin beynin üzerinde çift etkisi var. Birincisi eldeki bilgiyi öğrenirseniz İkincisi ise zaman içinde hatırlamakta daha iyi olursunuz herhangi bir hafıza tekniğine daha iyi olmanın anahtarıysa özellikle sizin için en uygun alanı bulmaktır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu