Sosyal bilimler

Mumyalama Nedir

Mumyalama Nedir, İlk Nerede, Nasıl Yapılmıştır?

Mumyalama Nedir, İlk Nerede, Nasıl Yapılmıştır?

Tarihte hiçbir toplum yoktur ki kendine ait bir cenaze seremonisi yapmış olmasın. Seremonilerden birisi Antik Mısır ile özdeşleşmiş olan mumyalama işlemidir. Mumya çeşitli işlemler uygulamak suretiyle cesetlerin çürümesini önleyerek bozulmadan kalmasını sağlamaktır. Mumyalama geleneği Antik Mısır’da MÖ. 15.yüzyılda bulunmuştur. İnançları ise ölülerin ruhlarının öteki dünyada dirilip yeniden bedenlerine döneceğidir ve bu nedenle mumyalama işine çok önem verilmiştir. Mumyalama çok tanrılı dinlerden kalmaktadır.

Mumyalama Tarihi

Mumyalar çürümesi diye taş lahitlere veya yağlanmış tahta tabutlara konulurdu. Mısırlılar mumyalama işlemine ilaçtan başka şeyler de kullanmışlardır. Örneğin reçine, zift, bez, talaş, sodyum karbonat ve yağ bunlardan bazılarıdır. Mısırlılar kedi ve köpek gibi bazı hayvanları da mumyalamıştır. Mumyalama şaman geleneklerini sürdüren ve birçok toplulukta görülen mumyalama Afrika’nın yörelerinde sürdürülmektedir. Yeryüzündeki bütün kıtalarda mumyalara rastlanmıştır. 1936’da Güney Amerika’da keşfedilen bir mumyanın 6000 yıllık olduğu düşünülmektedir. Kasten mumyalanmış en eski mumya Şili’de bulunmuştur ve bu mumyanın yaklaşık 7000 yıllık olduğu tahmin edilmektedir. Mumyaların bozulmadan kalabilmesinin sebebi içinde bulundukları ortamın çürümeyi gerçekleştiren mikroorganizmaların bulunmasına izin vermemesidir. Eğer mumyaların bulunduğu ortam mikroorganizmaların yaşamasına elverişli olsaydı bu nedenle mumyalar kısa sürede çürürdü.

Mumyalama Nasıl Yapılırdı

En eski mumyalar en doğal yollarla oluşmuş mumyalardır. Eski Mısır’da insanlar ölünce çöl kumların içinde mezarlara gömülürdü. Çok sıcak ve çok kuru olan çöl kumu suyun cesetlerden uzaklaşmasını sağlıyordu. Bu nedenle çürümeyi engelliyordu ve mumyalar oluşuyordu. 1900’lü yılların başından itibaren yapılan bilimsel incelemeler sayesinde Eski Mısır’da kısıtlı mumyalamaların nasıl yapıldığı daha iyi anlaşılmaya başlandı. Mumyaların en önemli aşaması ise çürümenin engellenmesi için iç organların çıkarılması ve vücudunda çeşitli baharatlar ve palmiye şarabı ile yıkanmasıdır. Daha sonraki aşama nötron (sulu sodyum karbonat) kullanılarak içi boş olan vücudu ve deriyi sudan arındırmaktır. İç organlar da sudan arındıktan sonra gövdenin içine konur veya ayrı bir kabın içinde saklanır. Mumyalamanın bu ilk aşaması yaklaşık 40 gün sürmektedir. Su cesetten alındıktan sonra mumya kefen bir kumaşa sarılır ve reçine ile kaplanarak nemli ham ile temas etmesi engellenir. Böylece mikroorganizmaların ölüyü çürütmesinin de önüne geçilir.

 

Mumyalama kalitesi milattan önce 1069 yılından sonra düşmüştür. Milattan önce 323 yılında Büyük İskender’in ölümünden sonra 1.Ptolemaioslara kadar devam etti. BBC’ye konuşan York Üniversitesi’nden arkeolog Dr. Stephen Buckley, incelemeye mumyalamada kullanılan sıvının ne olduğunu araştırmak ile başladıklarını söyledi. Buckly, araştırmada yer alan diğer bilim insanları ile birlikte sıvıya ait tüm kimyasal parmak izlerini inceledi. Dr. Buckly “Herkesin bildiği mumyalama sürecinin kökenlerine kimyasal olarak şekilde gösteren bir mumya daha önce olmamıştı” dedi.

Firavun Mumyası

Milattan önce 1323 yılında hüküm süren “Firavun Tutankamon” mumyası önce Krallar Vadisi’nde bulunmuştur. Tutankamon ‘un mezarından çıkan parçalar Kahire Müzesinde sergilenmektedir. Bacağındaki kırığın enfeksiyon kapması ile ölen Tutankamon en genç ölen firavundur. Tarihte bilinen tek kadın firavun kraliçe “Hatşepsut” tahtı ve mezar odası da 1903 yılında Krallar Vadisi’nde bulunmuştur. Firavun “2.Ramses” mumyası da bulunan mumyalar arasındadır. Mumyanın üzerinde yapılan incelemede Firavun ‘un 96 yaşında bir diş apsesine Avea bağlı zehirlenmeden öldü belirlenmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu