Teknoloji

İnternet Hızını Etkileyen Faktörler Nelerdir

İnternet Hızını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

İnternet hızını etkileyen faktörler nelerdir?

Teknolojinin gelişmesi ve her geçen gün değişmesine bağlı olarak; internet de günlük hayatımızın önemli bir parçası haline geldi. Artık kullanılan akıllı telefonlardan, ev ve iş yerlerinde kullanılan laptop ve masa üstü bilgisayarlara kadar, tablet bilgisayarlardan iPad ve iPodlara kadar hemen hemen tüm cihazlarda internet kullanımı mevcut. Çünkü insanların birçoğu işlerinin büyük bölümünü internet üzerinden gerçekleştiriyorlar.

Okullarda, evlerde, işyerlerinde, hastanelerde, fabrikalarda kısacası aktif yaşamın olduğu ve devam ettiği her yerde kullanımı var. Örneğin; uzun zamandır “online alışveriş“ yapan ve bu teknolojiyi kullanan binlerce, hatta milyonlarca insan var. Günümüzde neredeyse bir sektör halini alan e-ticaret yani internet üzerinden ürün satışı da aynı şekilde hem kurumsal olarak firmalar tarafından, hem de milyonlarca insan tarafından bireysel olarak gerçekleşiyor. Olumlu şekilde ve bilinçli olarak kullanıldığında gerçekten de hayatı kolaylaştıran. Ve çok işe yarayan bir teknoloji. Fakat bilinçsiz olarak kullanıldığında da tam tersi büyük ve çözülmesi çok zor olan problemlere, sıkıntılara neden olabiliyor. Bu kadar yoğun bir biçimde ve aktif olarak kullanılan. İnternetten en iyi verimi alabilmek de önemli bir unsur. Peki internetin hızını ne etkiler? İnternet hızını etkileyen faktörler nelerdir

ADSL Modem/Router performansı

İnternet hızını etkileyen faktörlerin başında kullanılan modemin performansı geliyor. Eğer kullanılan modemin kalitesi düşükse veya pek fazla tanınmayan. Özellikleri bilinmeyen bir markaya yada firmaya ait bir modemse, hızı da buna bağlı olarak düşer yada azalır. Bu nedenle; modem seçiminde dikkat etmeniz gereken en önemli konu, modemin kalitesi olmalı. Bu ve buna benzer problemleri yaşamak istemiyorsanız, bilinmeyen bir markaya ait. Ürünleri tercih etmek yerine, bir miktar fazla para vererek herkes tarafından tanınan, bilinen markaların ürünlerini tercih etmenizde fayda var. Ayrıca modem konusunda biraz araştırma yaparak, satın alacağınız. Ürünün firma bilgilerini, kalitesini, özelliklerini araştırmanızda ve buna göre bir karar vermenizde fayda var.

Telefon hattının kalitesi

İnternet hızını etkileyen bir diğer önemli faktör de telefon hattının kalitesidir. Evlerimizin yakınında bulunan telefon kabloları; aynı zamanda erişimine de imkan sağlar. Telefon hattı olarak döşenmiş olan ve malzemesi bakırdan olan kablolar, eğer çok ince yapıdaysa. Bu durum kabloların daha az miktarda veri taşımasına olanak sağlar. Bu durumda ince kablolar dış etkenlerden çok daha fazla etkilenmesine sebep olur. Bu da internet hızının yavaşlaması, bağlantıda kopmalar, telefon hattında kesilmeler gibi problemlere neden olur. Bu nedenle telefon hattı olarak döşenen kabloların kalitesini ve kalınlığını kontrol etmeli, belirli aralıklarla kablolarda hasar veya yıpranma, kopma gibi sorunlar olup olmadığına bakmanız gerekir. Bu problemlerden birisi varsa kabloyu döşeyen firmayla irtibata geçip problemin çözülmesini talep etmeniz faydalı olacaktır.

Telefon santrallerindeki yoğunluk

Telefon santrallerinde ki yoğunluk da; internet hızını etkileyen önemli faktörlerden birisidir. Santrallerde yaşanan veya yaşanabilecek olan yoğunluk da, zaman zaman hızının azalmasına veya bağlantı kopukluğuna neden olur.

Telefon santraline olan uzaklık

İnternet hızına etki eden faktörlerden bir diğeri de; bulunduğunuz yerin, telefon santraline olan uzaklığı, yani mesafesidir. İdeal koşullarda; merkezde bulunan cihazların kurulu olduğu bölgede, santraldan en fazla 5.5 km mesafeye kadar, ideal hızda internet bağlantısı olur. Bu da 512 Kpbs anlamına gelir. Bu mesafeyi geçtikten sonra, hızında yavaşlamalar yada bağlantıda kopma gibi problemler görülebilir.

Merkezi ADSL cihazlarının performans

Merkezde ki ADSL cihazlarının performansı da internet hızının azalmasında veya artmasında etkili olan bir başka faktördür.

İnternet servis sağlayıcısının kalitesi

İnternet hızını etkileyen faktörlerden bir başkası da; servis sağlayıcının kalitesidir. Evlerde veya işyerlerinde kullanılan internetin, servis sağlayıcı firmasının özellikleri. Hem internet hızını hem de bağlantı kalitesini yakından ilgilendiriyor. Eğer servis sağlayıcınız; kaliteli ve güvenilir bir firmaysa, kaliteli bir üründen bağlantı sağlanıyorsa, kolay kolay herhangi bir problem yaşanmaz. Ama bilinmeyen bir firmanın ürünlerinden bağlantısı sağlanıyorsa, en başta internet hızının yavaşlaması olmak üzere, zamanla birçok prolem ortaya çıkabilir.

Kullanılan bilgisayarların durumu

Son olarak; evlerde yada iş yerlerinde kullanılan bilgisayarların durumu da internet hızını etkileyen faktörlerden birisidir. Bilgisayarın çok eski model bir bilgisayar olması, mevcut sisteminin yetersiz olması gibi durumlarda. Hızınız ve bağlantı hızının azalmasına neden olabilir. Bu nedenle eğer imkanınız varsa belirli bir zamandan sonra, bilgisayarın yenilenmesin yada mevcut işletim sisteminin yükseltilmesi size fayda sağlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu