Beyin-zihin

Hafıza Nasıl Güçlendirilir

Yolları Nelerdir ?

Bu makaleyi okuduktan sonra hafızanın tanımını bu şekilde yapabilirsiniz: Hafıza; tüm duyu organları ile alabileceğimiz her türlü bilgilerin ve uyarıların zihnimizde kalmasını sağlar. Aynı zamanda ve istenildiği zaman hatırlama, anımsama işlevidir. Öğrendiğimiz bilgileri hatırlamamız önemli olduğu için hafıza zihnimizin en önemli faaliyetleri arasında yer alır.

UYKU DÜZENİ

Hafızayı güçlendirme yollarından bahsedecek olursak, tahmin edildiği gibi birçok yolu vardır. Mesela iyi bir uyku düzeni kişinin uyku sırasında üretilen amiloidler beynin korumasını sağlıyor. Yani düzenli ve iyi bir uyku gelecek yıllarda beyin fonksiyonlarımızın korunmasına yardımcı olacaktır.

KİTAP OKUMAK

Her ne kadar kitap okumanın da hafızayı güçlendirdiği söylenilse bir yandan yanlıştır. Aslına bakarsanız hafızayı gerçekten güçlendiren kaliteli bir şekilde kitap okumaktır. Sadece roman okumanın yerine daha çok makalelerin üzerine düşünme imkânı sağlamaktadır. Bu da beyin açısından da daha çok faydası olacağı iddia ediliyor. Uzun makaleler veya çok fazla kitap okumayı bir kenara bırakalım. Onun yerine nitelikli bir şekilde okuyup okuduğunuz hakkında daha çok düşünmek hafızanın güçlenmesine daha çok yardımcı olur. 

RUHUN GIDASI: MÜZİK

Yapılan araştırmalara göre 10 yıldan fazla bir süre müzik aleti çalan insanlarla, az çalan veya hiç çalmayan insanlar arasındaki beyin fonksiyonlarını gözlemlemiş. Bu keşiflerden yola çıkarak müzik yapmakla olayları hafızaya kaydetmek arasında doğrudan bir ilişki tespit edilmiştir.

Uzun veya kısa bir süreliğine hafızayı güçlendirmek veya Alzheimer gibi hastalıkların önüne geçmenin en etkili yollarından birisi de klasik müzik dinlemektir. Mozart, Beethoven, Bach, Bolero, Vivaldi, Handel gibi bu türün en iyi sanatçılarından dinleyebilirsiniz.

SPOR YAPMAK

Spor yapmak ta hafızayı güçlendiren en iyi yollarından bir tanesidir. Yapılan araştırmalar sonucunda spor yapmanın beyin aktivitelerimizi %40 oranında arttırdığı sonucuna ulaşmıştır.

YABANCI DİL ÖĞRENMEK

Ayıracağınız zamana göre veya boş zamanlarınızda yeni bir dil öğrenmeye çalışabilirsiniz. Yabancı bir dil öğrenmeye çalışmak beynimizin daha işlevsel olmasını sağlayacaktır. Sürekli yeni bir şeyler öğrenen beyin bunları hafızaya alma kapasitesi yüksek oranda artacaktır.

AKTİF OLMAK

Bu konuda yapılan araştırmalar sosyal hayatında daha aktif olan insanların asosyal insanlara göre hafızalarının daha güçlü olduğu tespit edilmiştir. Daha hızlı geliştiğini ve Alzheimer’e yakalanma olasılığının daha düşük olduğunu göstermektedir.

GÜLÜN 🙂

Gülmek stresi arttıran kortizol seviyesini en aza düşürmektedir. Bu sayede hafızanın güçlendirilmesine yardımcı olur. Yani stresi azaltan şeyler hafızanın güçlenmesinde önemli rol oynar.

DERİN NEFES ALMAK

Derin bir nefes almak, derin düşünmek yani meditasyon etkisi yarattığından beyinin hafızayla ilgili bir bölümü olan Hipokampus’un büyümesini sağlamaya ciddi oranda yardımcı olur. Bu da aynı şekilde hafızanın güçlenmesi demek.

O ZAMAN DANSS

Dans etmek te hem birtakım kurallar barındırması hem de insana yaratıcılık katması beyin işlevlerini ve aktivitelerinin hızlandırıyor. Ayrıca dans etmek te bir yandan spor işlevi gördüğünden dolayı kan akışını hızlandırıp beyne daha fazla kan gönderilmesini sağlamaktadır.

MASA OYUNLARI

Satranç, go veya mankalaya benzer oyunlar beyin sınırlarını zorladıkları için beynimizin fonksiyonlarının artmasına yardımcı olur. Faydaları olduğu bilinen bu masa oyunlarının yanı sıra başka birinin yardımı olmadan oynanan (monopoly, scrabble, reversi vb.) bu zekâ oyunlarının hafızayı güçlendirdiği tespit edilmiştir.

 

Bu yazıda verilen hafızayı güçlendirme yolları uygulanırsa kişi üzerinde çok olumlu bir ilerleme kaydeder. Alzheimer gibi hastalıklarının önünde geçmenin en pratik ve basit yolları verilmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu