Sosyal bilimler

Heykeller Neden Beyazdır

Heykellerin neden beyaz olduğunu merak ediyormusunuz

Heykel dendiğinde akla ilk olarak beyaz renginde şekilli taşlar gelmektedir. Heykeller mermerden yapılır ve bu nedenle beyazdır.  Özellikle Yunan ve Roma döneminde yapılmış olan heykellerin hepsi mermerden yapıldığı için beyazdır.

Aydın’ın Geyre köyünde de bulunan kalıntılardan bunu daha net görebilirsiniz orada yaklaşık 6000 yıl önce kurulmuş gelmiş geçmiş en önemli heykeltıraş merkezlerinden biri bulunmaktadır. Yani dünyanın en önemli heykeltıraş merkezi Anadolu topraklarında bulunmaktadır. Adı Aphrodisias’tır.  Dünyanın dört bir tarafındaki müzelerde sergilenen pek çok heykel ise Aphrodisias’ta yapılmıştır. 

Polychrome Tekniği nedir ?

 

Heykeller aslında beyaz değildir eski antik heykellerinin pek çoğu ilk yapıldığında renkliydi hatta çok canlı ve çok parlak renkler ile boyanmışlardı. Çünkü o dönemlerde pek çok ressam ve pek çok heykeltıraşlar takım halinde çalışmaktadırlar.  Sanatta, mimaride heykelde böyle çeşitli şeylere yer verilmesine Polychrome tenkiği denilir ve binlerce yıldır da kullanılır.  

Aslında Boyasız Mı Yoksa Renkli Mi ?

Şöyle bir durum var ki  bu konunun uzmanları bunu 18.yüzyıldan beri tartışmaktadırlar:  Aslında heykeller boyasız mıdır yoksa renkli midir? 60’lı yıllardan itibaren yeni Araştırma teknikleri geliştirmişlerdir. Heykellerin ultraviyole ışık altında inceleyenler bunları renkli yapıldığına kesinlikle emin olanlar var. Fakat insanların algısı hala beyaz olarak algılanmaktadır ve değiştirilmesi zor olarak görülmektedir Bunun sebebi ise Chromophobia  yani renk korkusudur. David Batchelor ‘un  aynı isimde yazdığı kitapta batı kültürünün renkli şeylerden pek hoşlanmadığını ileri sürülmektedir. Genellikle renkler  yozlaştırıcı, yabancı ya da yüzeysel olarak kabul ediliyor. Bazı insanlar bazı renklerden gerçekten de korkabilir. Örneğin sarı korkusu (xanthos) ya da kırmızı korkusu (eritrofobi) literatüre geçmiş durumdadır.  Renklerden kaçınma tarihin  son yüzyıllarında ortaya çıkmıştır heykeller beyaz olmalı diye düşünen insanlar içten içe beyazların üstünlüğü öğretisi nedeniyle öyle düşünmektedir.

Heykellerin Renklendirilmesi

Georgia Üniversitesi’nde görev yapan Profesör Mark Abbe “renkleri küçümseme eğiliminin Batı sanat tarihinde estetik düşünce hakkındaki en yaygın yanılgı” olduğunu dile getiriyor. Sonuç olarak birtakım sanat tarihçileri hala heykellerin renklendirilmesi fikrine şiddetle karşı çıkıyor. İmparator Agustus’un bu tavrını gören bir sanat tarihçisi onu “karşı cinsin kıyafetlerini giyip taksi çağıran biri” ne benzetmişti. Demek ki ön yargılar eğitim görmüş kişilerde de olabiliyor. Yanlış algıların silinmesi hiç te kolay olmuyor. Tabii ki de bu sadece ve sadece algılarla ilgili değil. Bazı insanlar da hakikaten de belli 2 renkten korku duyabilir. Sarı korkusu ya da kırmızı korkusu insanda küçük yaşta başlayabilen ruhsal bir hastalıktır.

Yukarda yazdığım gibi, dünyanın en önemli heykeltıraş merkezlerinden biri Anadolu topraklarındaki Aydın’da bulunan Aphrodisias kentiydi.  Aphrodisias kentinin adı da Afrodit’ten gelmektedir. Afrodit aşktır, zevktir, tutkudur hatta ve hatta en önemlisi güzelliktir. Bu renklerden kaçınmak yerine onları buluşturup, karıştırıp, kaynaşmış yeni renkler bulmak daha iyi değil midir sizce de? Taşların ve insanların içinde saklı güzellik ve taşların güzelliği ancak bu şekilde ortaya çıkmaz mı?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu