Beyin-zihin

Murphy Kanunları Tam Olarak Nedir

Murphy Kanunları Tam Olarak Nedir?

Murphy Kanunları Tam Olarak Nedir ?

Yere düşürdüğün ekmeğin yağlı yüzünün halıya gelme olasılığı halının yeniliğiyle doğru orantılıdır. Yani hayatımızda ters gidebilecek her şey ters gidecektir. Bunu ben söylemiyorum Murphy Kanunları diyor. Acaba biz bu kanunları yanlış mı anladık? Mesela çoğumuzun başına sık sık gelen bir durum; Arabanızı yeni yıkatırsınız ve o gün yağmur yağar sonra yola çıkarsınız trafik tıkanır şerit değiştirirsiniz. Bu sefer değiştirdiğiniz şerit akmaya geldiğiniz şerit tıkanmaya başlar. Böyle durumlarda ne deriz işte Murphy yine iş başında.

MURPHY DEDİĞİMİZ BİR İNSAN MI ?

Peki, kim bu Murphy? Gerçekte böyle biri var mı? Evet, var ve adı Edward Murphy. Kendisi bir mühendis. Peki, biz bu mühendisi nerden tanıyoruz? 1949 yılında insan vücudunun, bedeninin ivmeye ne kadar dayanacağına dair bir takım testler yapılıyormuş. Nasıl mı, bir gönüllüyü sesten daha hızlı gidebilen milyarlarca dolar değerindeki bir rokete oturtuyorlar sonra da üzerine milyonlarca dolar değerindeki ölçüm aletlerini yerleştiriyorlar ve fırlatıyorlar.

MURPHY HİKAYESİ

Bu hikâyedeki roketin içine yerleştirilen cesur gönüllü Murphy değil çünkü Murphy ölçüm aletleriyle uğraşıyor. Gönüllü bir doktor Dr. Step. Adam bu işe gönüllü olmuş üzerine de bu bütün ölçüm aletlerini de bağlatmış ama birileri ölçüm aletlerindeki kabloları ters bağlayınca işler de ters gitmiş. E tabi işler ters gidince de bunun hesabını Murphy’e sormuşlar. Çünkü ölçüm aletlerinin yapılmasından doğru bir şekilde ölçülmesinde sorumlu olan kişi Murphy. Murphy de cevap olarak o meşhur sözünü söylemiş. Ters gidebilecek her şey ters gidecektir. Onun bu sözüne Murphy kanunları adını veren kişi Dr. Step. Adam resmen hem denek hem de cesur bir filozof.

MURPHY STATEJİSİ

Peki, bu hikâyeden çıkaracağımız ders ne? Biz de Dr. Step gibi bir takım riskler alabiliriz hayatımızda, pahalı denemelere girişebiliriz. İşte böyle durumlarda bardağın boş tarafını da görebilme, onun da farkında olma becerisini geliştirebilmemiz gerekiyor. Girişimlerimizin sonucunda başarısız olabiliriz, hatalar yapabiliriz. Bütün bunları işten kaçmak girişimden soğumak için bir bahane olarak kullanmak yerine bir motivasyon kaynağına dönüştürebiliriz. Size az önce bahsettiğim deneyde denek olan Dr. Step Murphy kanunları derken olası bütün kötü sonuçların da farkında olduklarını belirtmek istiyor. Çünkü başarısızlık gibi bir sonuçtan kaçınmanın yoludur aslında. Murphy’ nin her zaman iş başında olacağını bilmek. Yani Murphy kanunları bir çeşit hataları önleme stratejisidir.

MURPHY TARİHİ

Her ne kadar hayatımıza son 65-70 yılda girmiş olsa bile popüler kültürümüzün bir parçası olmasına rağmen aslında bu kavram çok uzun zamandan beri vardı. Size makalenin en başında verdiğim örnek (yere düşürdüğün ekmeğin yağlı yüzünün halıya gelme olasılığı) 1841 yılında Ohio’ da basılmış bir gazeteden yapılmış bir alıntı. Daha da gerilere gidebiliriz aslında Marcus Aurelius gibi bir takım Stoacı felsefeciler bu stratejiye bir isim bile takmışlar: Premedıtatıo Malorum yani kötülüğü tasarlamak gibi bir anlamı var. Kendinizi en kötüye göre hazırlarsanız ya onunla karşılaşırsınız ya da daha iyi bir sürprizle anlayacağınız negatif düşüncelerin de sürpriz bir değeri olabilir hayatımızda.

MURPHY TEKNİĞİ İLE ÇALIŞAN ŞİRKETLER

Bugünlerde kurulan teknolojik şirketler var ya hani adına Start Up dediğimiz işte bunlardan dünyanın en büyük şirketlerine kadar pek çok büyük organizasyonda bu stratejinin çok bilinçli bir şekilde uygulandığını görebilirsiniz. Kendi ürün veya hizmetlerini geliştirirken bu tekniklerden faydalanıyorlar yani olası bütün negatif senaryoları göz önünde bulunduruyorlar. Buna Premortem deniyor yani eler kötü gidebilir? Yani Murphy işi başında olursa nasıl bir takım kötü durumlar ortaya çıkabilir. Bu tür soruları işin sonunda değil de en başında sormak daha mantıklı değil mi? Çünkü böyle durumlara psikolojik olarak hazırlıklı olursak eğer beklentilerimizi de yönetebilmeye başlarız.
Dolayısıyla Murphy dediğimiz şey aslında olası kötü durumlarda yanlış yapmamamız için bizi bilgilendirmeye çalışan bir çeşit semboldür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu