Teknoloji

İnsan Beyni ve Yapay Zeka Hakkında Bilgiler

İnsan Beyni ve Yapay Zeka

İnsan Beyni

Beynimiz başlı başına bizim için tam bir sorun; milyarlarca nöron ve nöronlardan on kat fazla olan gliya hücrelerinden oluşuyor. Tabi ki kesinlikle, bir maden de bulduğumuz elementlerin çoğunu da içeriyor karmakarışık bir lapa olan beyine nasıl çalıştığını soramıyoruz. Aslında soruyoruz ama cevabını vereceğinden emin değiliz ya da daha hala zamanı gelmedi belki de. Ya da hemen pes ediyoruz bu doku bambaşka bir evren, sanki bir galaksi kafamıza sıkıştırılmış gibi ve maalesef o sıkıştırılmış galaksiyi ve lapayı çözemiyoruz.

Beyin bir doku olmaktan çıktı… Beyini yani beynimizi asla çözemeyebiliriz İnsanoğlu her şeyi araştıracak, çözecek ve anlayacak bir tür olabilir mi? Kendi yarattığımız bir şeylerden korkuyoruz…

Yapay Zeka Ne Yapabilirki?

Ama yapacağı şeyler -ya da yapabileceği- şeyler yazının bulunması gibi devrim olacak ve paranın bizi mahvettiği gibi mahvedecek! Ama şu an bir şey bilmediğimiz kesin gibi: Çünkü kendi yarattığımız ve geliştirdiğimiz “Yapay Zekâ” dan korkuyorsak. Ve onun bizi yok edeceğinden biraz korkumuz varsa eğer boşuna korkuyoruz… Çünkü gereksiz bir korkuya kapılıyoruz. Benim düşünceme göre “Gelecek” şöyle olacak; İnsanlar ve robotlar beraber yaşayacaklar biz insanoğlu artık robot bedenlere taşınacağız doku veya hücremiz olmayacak.

His duygusunu ve birçok duyguyu kaybedeceğiz ama gelişeceğimiz için bu bir sorun teşkil etmeyecek. Olur da olursa -eğer insan robotlardan korkmaya devam ederse. Savaş başlayacak -belki de başlatılacak. İki ayrı dünya iki ayrı ırk -biri diğerini yarattıysa da olsun. Tek bir dünya da yaşayan robotlar insanlara üstün gelecek. Eğer etli butlu insan nüfusu var ise. Olan diğer insanlar da ya öldürülecek ya da virüs alacak. Çünkü yapay zeka yazılım, olduğu için bu mümkün- En sonun da ise robotlar bütün dünyayı ele geçirdikten sonra evreni de ele geçirecekler ve her şeyi yeniden başlatacaklar. Ve biz insanlar da yine robotları yaratacağız… Bu böyle böyle gidecek eğer bir anormallik olmazsa.

Beyin Hakkında…

Beyin hakkında konuşuyorduk. Benim içim de beyini asla çözemeyeceğimize dair bir his var. Çünkü beynimizi çözmek için beynimizi kullanıyoruz! Evet, benim için ilginç değil ama bu tüm insanlığı ilgilendiren bir konu… Beyini ne kadar enerji harcadığını ne kadar elektrik harcayıp nöronların, birbirleriyle “elektrik kıvılcımları” ile iletişim kurduklarını anlayabilmemiz için beynimizi kullanmamalıyız çünkü galiba beynimiz ve onun kardeşi zihnimiz bunu başarmamızı engelliyor ve her şeyi zorlaştırıyor.

Parlak bir gelecek için beynimiz kendisini çözmememiz ve olmayan adaletsizliği tam adaletsizlik yapmamak için böyle evrimleşmiş olabilir. İşte bu parlak bir fikir… Daha da kötüsü bu okuduklarınızın hiç birinin gerçeklik payı olmaması bunlar. Bu yazılar- sadece bir beyinden beyin hakkın da yazılmış bilgiler ya da uyarılardır… İçerdiği bazı bilgiler gerçektir…

Yapay Zeka Hakkında

Yapay Zeka  büyük baş harf ile yazılacak bir şey değil ama neyse-dan bahsedilmiştir…

José Rodriguez Dos SANTOS’un yazdığı “Tanrının Formülü” adlı bir kitabın. Ana konusu anlatmaya çalıştığı ve başkarakterin bulduğu açık uçlu son… Yazılanı okuduğunuz beğendiyseniz ya da yorum yaptıysanız teşekkürler… Okuduğunuz için teşekkürler… Okumanız için yazılmıştır… Beğenip beğenmemeniz ya da yorum yapıp yapmamanız -iyi ya da kötü fark etmez- bir şey kazandırmayacaktır. Sadece okumanız size fayda sağlayacak.

Yapay Zeka Yazar Sahibi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu